| RiasX a întrebat:

Salut TPU, vreau sa imi fac un upgrade la pc de la Ryzen 3 2300x la Ryzen 5 3600/3600x (am verificat tot si am placa de baza compatibila). Intrebarea mea este daca merita sa imi cumpar procesorul de pe olx si cu banii economisti (vreo 200 de lei din ce am vazut) sa mai adaug cativa si as vrea sa ii cumpar si un cooler pe lichid. Si la ce trebuie sa fiu atent cand il cumpar?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

E riscul tău, nu-ți recomand să cumperi procesor sh. Mai bine îl cumperi aftermarket. Sunt destui țepari pe Olx, eu îți sugerez să nu te încurci prea mult luând sh.
Garanția, cumperi și garanția când îl cumperi dintr-un centru autorizat de echipamente IT sau chiar de pe site-uri (pcgarage, forIT, ITgalaxy, Samwise...)

https://www.compari.ro/......475218582/

https://www.compari.ro/......475218504/

Ryzen 5 3600 este ceva mai ieftin decât varianta X, varianta X oferă un mic boost de performanță, pentru că lucrează la o frecvență mai mare decât 3600. Oricum, diferențele nu vor sesizabile. Poți chiar "overclocka" Ryzen 5 3600 și să-l aduci la valoarea lui 3600x (care e, practic, deja overclockat :)) )
Trebuie să urmărești, când montezi un sistem de răcire pe lichid/AIO, dimensiunea ventilatoarelor și dacă există suport de montare in carcasă ori pe "tavan", ori în lateral (pe stand), ori în "podea". Trebuie să verifici specificațiile carcasei sau să te apuci să iei măsurători.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ia un procesor nou, nu ai nevoie de racire pe lichid ci de un cooler normal, mi se pare ca 3600 vine cu cooler integrat, pe unele siteuri apare
Am avut cam cand a aparut (in 2019) acest 3600 pe un PC si nu au fost probleme cu el cu coolerul stock.

| dinaprilie a răspuns:

Salut, personal iti recomand sa iti cumperi din magazin pentru ati asigura garantia. Procesorul este inima calculatorului. Daca nu merge nu merge nimic. Cooler pe lichid iti este necesar doar daca vrei sa ii faci overclock.

| RiasX explică (pentru dinaprilie):

As vrea sa iau un cooler pe lichid deoarece cu Ryzen 3 2300x, cel pe care il am acum, am chiar si chiar 60 de grade doar cu Edge-ul si Discord-ul pornite, cooler-ul fiind stock.

| dinaprilie a răspuns (pentru RiasX):

Ok, poti sa iei un cooler mai performant care nu este pe lichid si este ceva mai ieftin. Tu decizi ce vrei sa iti cumperi in final. Temperatura este mare, mai ales acum si datorita caldurii de afara.

| Mihail2020 a răspuns:

1 Procesor cumparat din Magazin/online inseamna calitate si este 100% functionali, ai garantie (online ai drept de return 14 zile fara sa motivezi).
2 Produs cumparat din magazin are pini intacti, pe Olx nu se stie, este indoit, rupt chiar si un mic pin indoit, nu se observa (o sa stea in 100% ori face bip placa de baza ca nul recunoaste zic din experienta).
3 Procesor are pasta se siliciu sub capac daca este spart, ciuciu.(de obicei daca a fost supus unei raci proaste sau supraincalzit...), poate sa fie bun dar in acelasi timp, uzura este mare, poate ceda imediat, peste o perioada scurta (1-3ani).
4 La magazin ai coler si racirea este ok (colerele de la AMD sunt best buy fata de Intel), atentie colerul trebuia sa stea pe procesor si sa aiba temperaturi optime 40-75C,Coler Lichid depinzand de model poate ajusta undeva intre 25-55C 65C stres intens, diferenta nu-i mare, nu merita decat daca (Esti pentru editare foto/video, randari, codec, encode,... folosesti pentru aplicatii care necesita acest lucru (jocuri da si nu), nu prea o sa stea 100% in jocuri procesor care este bun pentru asa ceva in momentul de fata, decat dacai dezechilibru intre componente (Ram, placa video, Ssd).