| Alex_Alex_1996_8qQj a întrebat:

As vrea sa cumpar un procesor si optez între Ryzen 5 3600x și Ryzen 7 3700x. Vreau sa il doar pentru gaming. Diferențe de preț in jur de 400-500lei. Care s ar merita in contextul in care va duce jocuri in viitor peste 5 6 ani

1 răspuns:
| supermamici a răspuns:

Evident Ryzen 7. Diferentele nu sunt doar de Hz, dar Ryzen 7 spre deosebire de Ryzen 5 are 8 nuclee nu 6.

Ce vreau sa iti spun insa: niciun procesor de azi nu va duce jocuri peste 6 ani! Cel putin nu cele mai noi jocuri. Nu conteaza doar procesorul ci si ram-ul sau placa video. Vei fi linistit 3 ani dar 6 imi este greu sa cred. sau cel putin nu la experienta de gaming de azi. http://bit.ly/2Olwdli