| sierra1 a răspuns:

Ia-l pă ăl mai scump

| LPCTSTR a răspuns:

Procesoarele amandurora au scoruri, surprinzator, egale
https://cpu.userbenchmark.com/......4051vs4043
insa RTX-ul ala bate GTX-ul.
https://gpu.userbenchmark.com/......4034vs4037

Ce ma deranjeaza este SSD-ul de 512GB, se va umple repede si-ti adauga mult si prost la pret.
Sugerez un HDD de 1TB pentru jocuri si un ssd de ~256GB ca sa pui Windows pe el.

Sistemul cu RTX are RAM cu frecventa de 2666MHz, in timp ce celalalt are 2400MHz, cu cat mai mult, cu atat mai bine.
Vad ceva ciudat: sistemul cu RTX chipurile are 2GB de RAM onboard si 2 placute de 8GB, asta inseamna 18GB insa ei spun ca-s 16, sugerez sa intrebi inainte sa cumperi, daca cumperi, acest sistem.

| vidiinho a răspuns:

Eu as merge pe un sistem personalizat, pe componente...in rare cazuri recomand sisteme preasamblate datorita posibilitatii aproape inexistente de upgrade pe viitor, + ca in multe cazuri fac rabat de la componente, placa de baza, sursa...

Daca te intereseaza pe componente, ai putea sa ne dai mai multe informatii?
Care este bugetul maxim?
Doresti monitor? Daca nu, ce rezolutie maxima are monitorul actual si ce intrari video are?
Ai nevoie de periferice, casti, tastatura, mouse?