| CAMIOANIEEE a întrebat:

Ce tip de plăci video merg pe o placă de bază PCIe 2.0, una veche(ASUS P5LD2-X\GBL).Ar merge de ex un R7 260X? FUNDĂ!

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Pai asteapta sa apara Broadwell pentru desktop atunci. Ia si trage tare sa faci bani vreo luna-doua. Eu asta fac. Presimt ca o sa fiu foarte tentat sa sar pe platforma noua dar sper totusi sa pot sa imi pastrez macar DDR3-ul. Acuma am i3 2120. Pe Broadwell o sa vad la ce sar, daca i5-urile vor avea TDP mai mic de 50W, sar pe i5.

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

O fi mergind, depinde de sursa si daca incape in carcasa. A, si probabil ca procesorul o sa faca un bottleneck grozav.

| VladyXR a răspuns (pentru KodrutZ):

In vise merge, iti dai seama cat e de veche?
http://www.asus.com/Motherboards/P5LD2XGBL/

| KodrutZ a răspuns (pentru VladyXR):

Iti dai seama ce timpenie ai spus? Ce treaba are cit e de veche? Daca inca nu i-a crapat si are slot PCI Express x16, o sa ii mearga. Ca procesorul nu poate fi decit o antichitate si o sa foloseasca placa la maxim 20% din ce poate, asta e partea a doua...

| CAMIOANIEEE explică (pentru KodrutZ):

Și procesorul aș vrea să-l schimb, stai chill.Aș șchimba placa de bază, că pe 775 nu mai pot face nimic, dar atunci trebuie schimbat tot PC-ul și momentan nu pot.Nici nu știu ce să fac.

| KodrutZ a răspuns (pentru CAMIOANIEEE):

Pai asteapta sa apara Broadwell pentru desktop atunci. Ia si trage tare sa faci bani vreo luna-doua. Eu asta fac. Presimt ca o sa fiu foarte tentat sa sar pe platforma noua dar sper totusi sa pot sa imi pastrez macar DDR3-ul. Acuma am i3 2120. Pe Broadwell o sa vad la ce sar, daca i5-urile vor avea TDP mai mic de 50W, sar pe i5.