| deytta a întrebat:

Cine imi poate explica cum se joaca canastra cu carti?

1 răspuns:
| FiddleStick a răspuns:

Canasta se joaca cu doua perechi de carti
1. Se amesteca cartile si se impart la fiecare jucator 14 carti, mai putin la primul care o sa dea jos carte, el o sa primeasca 15. De asemena se pun pe jos 4 carti 3 cu fata in jos si una cu fata in sus. aceasta este surpriza.
2. Ca sa etalezi trebuie sa acumulezi -punctele necesare rangului la care esti.
2a. Jocul se joaca pana la 10.000 de puncte.
2b. Sunt diferite praguri, depinde de cine il joaca
de ex: grad1: intre 0 si 3000 trebuie etalat la30 puncte
grad: 2 intre 3001-5000 trebuie etalat la 50 puncte
grad:3 intre 5001-7000 trebuie etala la 70 puncte
grad 4: peste 7000 de puncte trebuie etalat cu canasta.

La etalare se pot folosi si jokeri, dar incepand numai cu gradul 2

2c punctajul:
4, 5,6, 7, 8, 9, sunt 5 puncte
10, J, Q, K, sunt 10 puncte
A ii 15 puncte
jokeri 2 este 20 puncte
joker = 50 puncte
3 rosu este 100 puncte
3 negru este -100 puncte

Cum se joaca:
Primul, daca nu poate sa etaleza, v-a da o carte de jos, pentru urmatorul. Carte de jos nu se poate lua numai dupa ce ai etalat (urmatorul turn), se poate lua numai cu doua carti de acelasi fel.
De ex: daca jos este un 4, eu iau acel 4 daca am alte 2 darti 4 (este necesar minim 2 carti), nu se poate lua numai ultima carte se iau toate care au fost date jos.
Castiga o tura de canasta cine inchide primul, Ca sa inchizi trebuie s ai minim o canasta curata.
Canasta curata si canasta murdara:
Canasta curata este formata din carti de acelasi tip. De ex: 7 carti numarul 8
Canasta murdara este de cateva tipuridar la toate para jokeri in componenta:
6 carti +1 joker
5 carti +2 jokerii
4 carti + 3 jokeri
A se retine : num arul de jokeri dintr-o canasta murdara trebuie sa fie cu o unitate mai mica decat numarul cartilor.
Pentru fiecare canasta primesti puncte separat in functie de canasta astfel:
Canasta curata pentru 4 5 6 7 8 9 10 j Q K primesti 200 puncte
canasta murdara (cu jokeri) pentru 4 5 6 7 8 9 10 J Q K primesti 100
Canasta de curata A primesti 400 puncte
Canasta murdara (cu jokeri) primesti 200 puncte

Mai este inca un tip de canasta, de jokeri care este mai greu de facut:
Canasta de jokeri: 1000 puncte.
Dupa ce se termina un joc se aduna punctele primite pentru fiecare canasta dupa aceaia se numara punctele cartilor utilizate. In cazul celor care au pierdut, cartile ne utilizate, cele care raman in mana se vor scadea din numarul punctelor acumulate pe jos.
Am uitat sa mentionez ceva despre cifra 3. De fiecare data cand o persoana trage cifra 3 de rosu, o poate pune langa cartile lui de joc si sa mai traga o carte. Daca 3 de rosu vine din impartirea cartilor anumitei persoane, se va astepta randul persoanei ca sa traga inca o carte. 3 de negru ramane tot timpul in joc!
Este mai simplu daca cautati pentru inceput pe internet niste jocuri de canasta.
Regurile pot sa fie diferite un pic, astfel 3 de rosu si 3 de negru se considera carti normale, si de acemenea punctele primite pentru canaste respectiv carti sa difere.
Sper ca am reusit sa explic cat de cat cum se joaca.