| Geotr a întrebat:

cine imi poate explica si mie cum se joaca whist(cu carti de joc)?

4 răspunsuri:
| NoMusicNoLife a răspuns:

Hey, eu stiam altfel decat Selenawinking

Deci se joaca cu 24 de carti, cate 4 din 9, 10, J, Q, K, As. Apoi se ia un carnetel si se noteaza cifrele de la 1 la 8 crescator si apoi descrescator, avand grija ca 1 si 8 sa le repeti de 3 ori. Adica pe foaia ta va fi asa :
Jucator 1 | Jucator 2 | Jucator 3 |

Se impart cartile dupa nr de mai sus [ prima oara cate una la fiecare de 3 ori, apoi 2 si asa mai departe ]. Dupa ce se impart, se pun cu fata in jos si cartea de sus de intoarce cu fata in sus. Sa zicem ca e 10 de caro. Caroul va fi considerat atuu, deci daca tu ai caro poti sai bati pe ceilalti. Apoi se dau cartile pe fata si castiga cel care are cea mai mare carte. Adica ca sa intelegi mai bine iti dau exemple:

P(layer) 1 a dat 10 de trefla, P2 a dat Q de pica si P3 a dat 9 de caro. Pt ca e si un caro jos, P3 va lua cartile, dar daca de ex P3 ar fi avut K de cupa ar fi castigat P1, pentru ca nu au mai fost date carti de trefla, [ deci in concluzie daca esti primul ai avantaj. intr-un feltongue ].

A si am uitat sa zis. pe foaie P1 scrie ca va duce o mana, adica va lua un set de 3 carti, daca sunt 3 jucatori, [ dupa cum crede el ], P2 zice ca va duce 0, adica nu va lau nimic, iar automaat P3 trebuie sa zica 0, pentru ca e regula ca numarul de " maini castigate" sau seturi de 3 carti sa nu fie egal cu numarul cartilor impartite fiecaruia. Apoi, dupa ce se dau cartile pe fata, daca un jucator nu a dus nimic va primi 5 pcte [ daca a si zis ca nu va duce nimic ], daca a facut 1 va primi 6 pcte [ la fel daca a zis ca va duce una si 6 pentru ca nr cartilor impartite + 5 ( asa e regula ) ], iar daca a zis ca va duce 1 si nu a dus nimic i se va scadea 1 pct, deci va avea -1. Sau alt exemplu daca zice a duce 7 si de fapt a dus 3 i se vor scadea 4 pcte.

Nu stiu daca ai inteles. dar jocul e destul de greu de explicat. Daca mai ai nelamuriri trimite-mi un mesaj big grin

Sper ca te-am ajutatbatting eyelashes

| Minalore a răspuns:

Hei...uite un raspuns scurt:
cauta pe net reguli whist si gasesti ceva mai scurt decat ce a scris cea dinainte.

| M a răspuns:

Regulile whist-ului
Se foloseşte un pachet standard de 52 de cărţi. Cărţile din fiecare culoare (pica - ♠, cupa - ♥, caroul - ♦, trefla - ♣) de la cea mai mare la cea mai mică sunt: A, K, Q, J, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2. Whist-ul este jucat de patru jucători, împarţiţi în două perechi cu partenerii aşezati la masă faţă în faţă. Jucătorii trag cărţi pentru a determina perechile: cele două mai mari desemnează o pereche, iar celelalte două perechea adversă. Este strict interzis să se comenteze cărţile sau să se semnalizeze între jucatori în orice moment al jocului. Cărţile vor fi amestecate de fiecare jucător pe rând, în mod obişnuit de cel din stânga dealer-ului. Pentru a elimina timpii morţi şi a mări viteza de joc, un al doilea pachet de joc poate fi amestecat de către partenerul dealer-ului în timp ce acesta împarte cărtile apoi îl plasează în dreapta sa pentru a fi folosit în următorul joc. Cărţile se taie de către jucătorul din dreapta dealer-ului înainte de distribuire. Dealer-ul distribuie tot pachetul de cărţi, una câte una, în sensul acelor de ceasornic, cu faţa în jos, fiecare jucător având în final câte treisprezece cărţi. Ultima carte, care aparţine dealer-ului, este expusă cu faţa în sus pentru a indica care culoare va fi atuul. Această carte rămâne cu faţa în sus până când dealer-ul joacă pentru prima levată. Jucătorul din stânga dealer-ului joacă (atacă) primul pentru prima levată. Orice carte din mâna sa poate fi folosită pentru atac. Ceilalti jucători, în ordinea acelor de ceasornic, joacă fiecare câte o carte în levată, trebuind să pună de aceeaşi culoare cu atacul dacă posedă cărţi din acea culoare. Un jucător care n-are carţi în culoarea atacată poate defosa orice carte a sa sau poate tăia cu atu. Levata, încheiată după ce au contribuit toţi patru jucătorii, este câştigată de cel care a pus cea mai mare carte din culoarea atacată, cu condiţia să nu fi fost tăiat cu atu, caz în care jucătorul care a pus cel mai mare atu câştigă. Câştigătorul levatei atacă acum pentru levata următoare. Se continuă aşa până când este jucată şi ultima levată, a treisprezecea, după care se face scorul. Dacă nici o pereche nu a câştigat suficiente puncte pentru a câştiga partida, se mai distribuie o mână. Ţine de tehnica jucătorilor abilitatea de a ţine minte ce cărţi s-au jucat şi ce cărţi mai sunt în joc. O levată jucată se întorce cu faţa în jos şi se aşaza, în pachet de patru carti, în faţa jucătorului care a câştigat-o astfel încât la sfârşitul jocului se pot număra uşor levatele câştigate de fiecare pereche. Înainte de a începe următoarea levată, orice jucător poate cere să revadă cărţile, dar numai pe cele din ultima levată. În timpul jucării unei levate, cărţile din aceasta, pot fi văzute la dorinţa oricărui jucător.

| Vesalon_Violeta_1988 a răspuns:

Cum se joaca whist?