| Simpyy a întrebat:

Bunahappy, am o problema nu stiu sa joc carti cruce cine imi poate explica si mie cum se joaca? dau funda pentru cel mai bun >>raspuns:*:*::

Răspuns Câştigător
| plasticsmile a răspuns:

Greu de explicat, primesti carti, licitezi cate crezi ca faci (1, 2,3, 4) spui o culoare (ce ai tu mai mult in mana) cu acea culoare poti lua orice carte (in afara de cele de aceeasi culoare, atunci se aplica regula, care este mai mare, ex: rosu as vs rosu rege, mai bun e asul), pentru una iti trebuie 60 puncte, punctele le iei luand cartile adversarilor, daca ai rege si regina de aceeasi culoare cu cea pe care ai spus-o, le pui pe masa si spui 40, si ai 40 de puncte, daca ai rege si regina, de alta culoare primesti doar 20 puncte (obligatoriu regele si regina trebuie sa fie de-o culoare), castiga cel ce ajunge primul la 21 de jocuri daca 2 ajung la 20, atunci trebuie unu' sa se distanteze la 2 jocuri castigate. Iar daca spui ca faci 2 si faci una ti se scad 2 jocuri, si tot asa, poti sa spui pas (adica nu faci nici una, iar daca adversarii tai spun pas, atunci se refac cartile de catre urmatorul). Nu-i complicat sa-l inveti, dar este extrem de complicat citind de pe net, cel mai bine este sa te ajute cineva.

1 răspuns:
| dlch a răspuns:

Regulament si joc online gasesti pe www.dandysoft.ro