| serau999 a întrebat:

Credeti ca un procesor AMD Phenom X4 9500 Quad-Core, alaturi de 4GB RAM si o placa video Gigabyte nVidia Geforce GT730 poate duce GTA V cu totul pe Normal (cele mai mici setari) fara drop-uri? 30-40 FPS pe acolo? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| DavidoffUser a răspuns:

1280x720,setari pe low si duce sigur pana in 40

| serau999 explică (pentru DavidoffUser):

Ok, multumesc. Imi poti gasi te rog un procesor AMD la buget care sa duca GTA V mai sus, cu restul componentelor scrise?

| DavidoffUser a răspuns (pentru serau999):

O sa ai aceleasi rezultate cu orice amd la buget.
gta v e un joc care depinde mai mult de procesor, insa placa video e foarte slaba.
Configuratia optima ar fi noul pentium g4560+ r460 sau amd fx6300
care iti impinge rezolutia si il poti juca rezonabil in 40+ fps

| serau999 explică (pentru DavidoffUser):

Http://www.emag.ro/......DKTT33BBM/ asta e placa mea video... e chiar atat de slaba? Oricum... Ai vreo idee cum ar fi cu un Quad core Intel® Xeon® E5450 (12M Cache, 4x3.00 GHz, 1333 MHz FSB)? Nu te mai enervez dupa, si iti dau funda. Mersi!

| DavidoffUser a răspuns (pentru serau999):

Este slabuta, asta e. Uite si un review, mai poti da de cateva sa vezi si alte benchmarkuri.
https://www.techporn.ph/asus-geforce-gt-730-silent-graphics-card-review/
Astia in review au i5-4690k @3, 5 k si tot au fps slab in 1080p.
Intr-adevar pe low in gta 5 @1080p ai 60, DAR cu i5-ul de mai sus, care-l bate si pe Xeon -ul mentionat de tine, iar cu amd sterge pe jos.
Oricum la 2, 5 mil e super ok ce primesti.O placa de 10 mil(1060 gtx) duce de exemplu 100+ fps @1080p la detalii maxime cu procesurl tau in gta5, deci e de 5 ori mai scumpa, dar si de cel putin 5 ori mai buna.

Si inca un lucru sa fii lamurit pe viitor.
Cand vrei sa-ti iei alt pc, intotdeuna cumpara Intel si placi care au cel putin 2 gb si 128 biti daca vrei o calitate decenta cu fps decent(40+) la rezolutie mare.
Ex: Noul Pentium G4560(2,5 mil) = i3 6100 de anul trecut in performanta din jocuri deoarece anul acesta au 2 cores si 4 threads +hyperthreading(ceea ce e un i3 la viteza mai mica), insa na, trebuie sa iei placa de baza noua si ddr4 + o placa video decenta, sa zicem amd rx460 (4, 5 mil) sau nVIDIA 1050(5, 5 mil). Mai jos de atat si te confrunti cu aceeasi problema pe care o intampini si acum.

PS: N-am de ce sa ma enervez, toti avem nevoie de ajutor.
Sper sa-ti fie utile informatiile.