| AlexDorinel a întrebat:

Cum fac sa am si eu internet mai bun? Stiti niste trucuri ceva? Am net de la rds fiberlink 300 mbps,prin fibra, desii se misca prost chiar daca i prin fibra

3 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Ce configuratie are PC-ul tau?

| PainTech a răspuns:

Chiar daca ai fibra pana la router, conteaza foarte mult si ce este in reteaua locala. Pot exista multi factori care sa influenteze viteza : cablurile ( CAT-ul si calitatea ), routerele si switch-urile placa de retea, etc.

Pentru o conexiune cat mai buna :
- Foloseste conexiune prin cablu Ethernet, nu prin Wifi
- Foloseste un DNS bun : 8.8.8.8 / 8.8.4.4
- Asigura-te ca nu functioneaza concomitent prea multe dispozitive conectate la internet.

Cum te-am putea ajuta mai mult?
- Ne poti spune specificatiile computerului? ( Procesor, placa de baza, memorie RAM, Placa de retea ( deca exista ) )
- Ruleaza un SpeedTest la internet si lasa-ne rezultatele intr-un reply : http://www.speedtest.net/

Cateva informatii utile despre optimizarea conexiunii :
https://youtu.be/XGJI-2mC5BA

| Golomoz_Daniel_1998 a răspuns:

Are linus tech tips un tutorial despre cum poti sa faci boost la internet. Trebui schimbat dns-ul cu 1.1.1.1