| anonim_4396 a întrebat:

Cum gasesc portalul catre the end in minecraft? Am auzit ca daca arunci un ochi de ender se duce la locul unde e portalul.Asa e? Poate dati vreun tutorial ceva sa vad si eu cum gaseste cineva un portal sau poate imi explicati amanuntit eu sincer nu l-am gasit niciodata.
Stiu cum se face dar vreau sa-l gasesc.
Dau funda pentru cine ma ajuta.

4 răspunsuri:
| c0ton a răspuns:

Deci ca sa gasesti portalul catre The End ai nevoie de ochi de ender ca sa faci ochi de nder ai nevoi de nder pearl si blaze powder ca sa gasesti endr pearl trebuie sa ucizi endermani dar e greu sa ucizi un enderman ca au dublu cat viata ta dar nu primesti 100% ender pearl ai un procentaj de drop de 60% iar pentru blaze powder iti trebuie blaze rod iar pentru blaze rod trebui sa ucizi blaze( in romana dogoreala) care se gasesc in nether fortess. Dupa ce ai obtinut ender pearl si blaz rod faci urmatoarele pui blaze rod in crafting table si vei obtine blaze powder apoi pui blaze powder langa ender pearl in crafting table si vei obtine ender pearl.
Eu iti recomand sa faci multi ochi de ender ca cand il arunci in aer ar posibilitatea sa se sparga ochiul de ender si sa nu il mai iei inapoi.
Dupa ce faci ochiul de ender il vei arunca in aer si il vei urmari pana cand vezi ca se duce in pamant apoi il urmaresti in pamant si vei gasi camera portalului cu portalul incomplet si un spawner de silver fish distruge spawnerul sau pune-i tort sa nu se mai spawneze silver fish ca te omoara. O da si nu e doar camera portalului ci este o cladire uriasa subterana daca vei ca nu se leaga de camera portalului mineaza pe langa stronghold si vei gasi si alte parti ale stronghold-ului. Dupa c completezi portalul si asri in el vei intra in The End si v gasi o gramada d enderman-i (daca te uiti la endermani in ochi te ataca i sunt neutri adica nu te vor ataca doar daca ii lovesti sau te uiti in ochi lor ca sa te poti uita in ochi si sa nu te atace cand te uiti la ei iti trebui un dovleac pe cap) Dupa ce intri in The End va trebui sa ucizi Ender Dragon da este un dragon feroce si cand intri in The End vei putea sa te intorci pe pamant doar daca ucizi dragonul sau mori.
Dupa ce ucizi dragonul se va dezintegra aratand cool si va apara portalul si va cadea de la el xp cat sa faci nivel 78 de c doar 78? pai pana la 30 poti sa il faci usor nivelul dar cand ajungi peste 30 in sus vei avea nevoie de mai mult xp de la ficar nivel in sus.
A da am uitat p portal vei veda un ou de dragon ca sa il ei va trebui sa procedezi dupa acest tutorial : http://www.youtube.com/watch?v=sVdFbU81PSE.
Si vei intra in portal si vei ajung inapoi in overworld.
Sa sti ca eu am incrcat vreo ora intraga sa gasesc acel stronghold dar fara folos.
Dar daca vrei doar sa il vezi video-ul asta cu download-ul in descriere : http://www.youtube.com/watch?v=5Qkki8Sb9Dw

| visi a răspuns (pentru c0ton):

Cand acumulezi experienta apar niste puncte galbene care se misca. Tu trebuie sa le urmaresti...este foarte greu pe surviver deoarece nu poti sa zbori asa ca trebuie sa fi foarte atent. Cand punctele vor cadea din aer trebuie sa minezi in jos in locul in care au cazut punctele, atunci vei cadea intr-o camera portalul si camera cu o nicovala... sper ca te-am ajutat

| GunHead a răspuns:

Incearca sa faci unul toarna o galeata de apa peste lava din pamant care sta si sparge ce iese si construieste un dreptungi dai foc cu flint and steel si thadam! sau daca nu te descurci cauta pe youtube: how to make a end portal in minecraft sigur gasesti...

| anonim_4396 explică (pentru GunHead):

Stiu cum se face dar vreau SAL GASESC.Cica e intro camera in pamant asa am citit undeva.Eu vreau sa-l gasesc nu sa-l fac.