| andaajsajsjas a întrebat:

Cum imi dau seama daca placa mea integrata este in chipestul de la placa de baza sau in chipsetul de la procesor?

7 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Pe site-ul producatorului gasesti informatiile astea.

Ai PC sau Laptop?
Ce componente ai

| andaajsajsjas explică (pentru Intruder19):

Am un amd ryzen 5 3350g placa de baza b450 sursa gygabyte 450watt si placa video integrata radeon vega 11

| Intruder19 a răspuns (pentru andaajsajsjas):

Ryzen 5 3350g are gpu integrata in cpu

| andaajsajsjas explică (pentru Intruder19):

Deci daca vreau sa imi schimb placa video trebuie sa imi schimb si procesorul? ca oricum vreau sa le schimb pe ambele dar nu stiu daca trebuie sa schimb si placa de baza

| Intruder19 a răspuns (pentru andaajsajsjas):

Nu are nici o treaba, poti adauga o placa video dedicata pe slot pci express. Procesorul tau are o placa video integrata.

| andaajsajsjas explică (pentru Intruder19):

Oricum o sa imi schimb totul in pc in afara de carcasa si ventilatoare

| NLS a răspuns:

Pana in anul 2010, placile video INTEGRATE, erau incluse in placa de baza.
Dupa 2010, au fost integrate in procesor.

DAR acestea sunt placile INTEGRATE, cu care nu te poti juca aproape nimic. Sunt bune doar pentru a avea imagine pe monitor, si pentru filme, sau sa lucrezi in programe uzuale, ce nu au cerinte grafice ridicate.

Pentru jocuri si alte taskuri intensive din punct de vedere grafic (programe de modelare 3D, de proiectare 3D, de arhitectura, de editare video, etc) exista placi video DEDICATE, care se introduc in slotul PCIex al placii de baza.

Orice placa de baza are cel putin un astfel de slot, unele au mai multe chiar.

In PC-ul tau, nu ai inca o placa video dedicata, acea Vega 11 face parte din procesorul 3550G, e un patratel "minuscul" pe care nici macar nu il vezi, caci e acoperit de o bucata de metal.

La AMD, doar procesoarele care au G in denumire au grafica integrata. Restul nu.

La INTEL, au toate grafica integrata (dar mai slaba decat la AMD) mai putin cele care au F in nume (12400F nu are grafica integrata, si nu o sa vezi nimic pe monitor pana nu cumperi o placa video dedicata).

#############################
Acestea sunt placi video

https://www.pcgarage.ro/placi-video/

Cea cu 479 RON nu merita cumparata, e destul de asemanatoare ca performanta cu ce ai deja in actualul procesor (nu chiar, dar nici departe nu e, nu merita investitia in ea).

PS: cand cumperi o placa video, trebuie sa te asiguri ca lungimea ei incape in carcasa (verifici specificatiil carcasei, dau daca o ai deja, masori spatiul interior).

PS2: sloturile prin care se conecteaza la laca de baza, au diverse generatii: PCIex 3.0, PCIex 4.0, etc.

Poti pune o placa cu PCIex3.0 pe o placa de baza cu PCIex 4.0,
sau invers (o placa video PCIex 4.0 pe o placa de baza PCIex 3.0)
DAR in ambele situatii, placa video va lucra cu viteza standardului mai vechi, adica PCIex 3.0.