| Adrianadiafg a întrebat:

Cum iti poti tine un site online? Trebuie să plătești o sumă de bani în fiecare lună?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Depinde de domeniul pe care ți-l alegi. Se plătește anual, pentru domeniul.Ro(cca. 260lei) și pentru celelalte domenii (.com;.org;.net s-a.m.d) (cca.50 lei)

Pe lângă costurile domeniului se adaugă și costul de host (implică o taxă lunară/anuală/trimestrială ) în funcție de host. Bineînțeles, plata anuală pentru menținerea hostului s-ar putea să fie în jur de 200-300, mai mult, în funcție de host pentru că serverele consumă curent.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce vrei de la site ul ala. Îl poți hosta și pe servere gratis, poți plăti și sute de euro.