| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa maresc o imagine pixelata (adica daca e 16x16 so o fac 128x128) dar sa ramana pixelata dupa ce am marito?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Irfanview, optiunea resize este si in pixeli, inci sau centimetri. Sa instalezi si add-onul. http://www.irfanview.com/

| Dismally a răspuns:

Orice imagine pe care o maresti se va deforma, cu cat o maresti mai mult cu atat va fi mai deformata. Exista o singura solutie, daca este o imagine simpla, nu o fotografie, atunci o poti transforma in grafica vectoriala si dupa o poti mari cat vrei tu fara a o deforma.

| CuriousStuff a răspuns:

Imposibil, niciun program nu poate dintr-o imagine care are 16 pixeli sa mai scoata el de undeva inca 100... Singura varianta e sa cauti pe google imaginea si sa o gasesti cu dimensiune mai mare. Nu poti sa maresti o imagine fara sa pierzi din calitate. Imaginea aia contine doar atata informatie, nu mai are de unde sa scoata mai multa.

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Bine deci hai sa zicem ca e 16x16 si eu vreau sa o fac 32x32 dar imaginea doar sa arate ca e 16x16 dar de fapt sa fie 32x32 adică 1 pixel sa fie făcut in 4 de aceiași culoare...
Sper ca are sens tongue

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, mi-am dat seama ca nu ti-am raspun la ce ai intrebat, de fapt. Mi-am dat seama chiar cand am apasat pe Send, dar a fost prea tarziu. Am citit eu rau intrebarea. Scuze. happy

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Nu-i nimic si eu nu am pus prea multe detalii la intrebare mea si sa inteles aiurea.
O so reformulez ca sa nu mai fac lumea confuza happy

| Claudiu1905 a răspuns:

Ar trebuie sa anulezi optiunea resample for resize, dar nu cred ca merge, la ce am eu nu. In Paint poti folosi varianta stretch, sper sa mearga.

| Claudiu1905 a răspuns (pentru Claudiu1905):

Ori tot in Paint, daca nu ai alta varianta, mareste imaginea temporar cu simbolul da lupa (x8), si captureaza imaginea, eventual in format bitmap daca in jpeg nu merge