| Robeee a întrebat:

Cum reinstalez windowsul? :]

2 răspunsuri:
| spxinsane a răspuns:

Faci rost de un CD cu kit-ul de la Windows (recomand XP service pack 3 sau Windows 7)
Prima data copiaza tot ce iti trebuie de partitia C, pe alta partitie/hdd ca sa nu pierzi datele (fisiere de pe desktop, My Documents si altele).
Bagi CD-ul/DVD-ul cu windows in unitate si dai restart.
Cand te intreaba "Boot from CD/DVD " apesi orice buton (space/enter)
Urmezi instructiunile care ti se dau acolo (daca citesti cu atentie este ca si cum ai instala un joc sau orice alt program).
Tot timpu alegi sa instaleze pe partitia/ hdd cu litera C.
Ar fi indicat sa formatezi (daca instalezi XP alegi QUICK format NTFS ) dupa care instalezi. La Win 7 acolo ai ferestra simpla de unde dai click pe partitie si pe urma apesi butonul format (prima data apasa pe butonul options sa iti apara toate optiunile).
Sper ca ai inteles ceva din ce am scris.
Succes.

| McXeroLm a răspuns:

Cumperi un CD cu windows de la un magazin il bagi in computer cand este deschis apoi cu CD-ul in unitate dai un restart acolo o sa iti apara o imagine albastra daca vrei sa instalezi windows XP; si apoi vei urma instructiunile de acolo,daca vrei sa ti se memoreze ce ai avut in calculator inainte binenteles ca nu virusii sau sa nu ti se memoreze faci cum vrei, apoi o sa iti apara alte lucruri care vrei sa le alegi din ele, ca sa faci acest lucru va trebuii sa umblii cu sagetile de la tastatura ca nu o sa mearga cu sagetica de la mous
Funda?:d