| Petrovic a întrebat:

Cum se joaca Minesweeper?

1 răspuns:
| Ryder794 a răspuns:

Oo, cat de mult imi plc jocula ala. Ai un dreptunghi impartit in patratele. Sub patratele pot fi fie o mina, fie un numar, fie spatiu gol. Numarul minelor e afisat in stanga sus, iar scopul e sa descoperi toate patratele fara mine. Pt asta dai click stanga. Daca un patrat afiseaza un numar, numarul acela reprezinta de fapt numarul minelor care se afla in patratele din jurul lui. De ex, daca ai numarul 2, in jurul numarului 2(adica in cele 8 patrate adiacente) se gasesc 2 mine.
De ex, daca ai ceva gen
a a a
a 2 a
a a a
in campurile cu litera a ai in total 2 mine.
Tinand cont de numere, trebuie sa deduci unde nu sunt mine. Pt a bifa patratele care au mine, apesi click dreapta. Succes.