| userul7200 a întrebat:

Cum se joaca minesweeper? Nu vreau tot felul de tutoriale pe youtube sau copy paste, imi explicati voi. Funda

Răspuns Câştigător
| DaimlerAG a răspuns:

Salut! Minesweeper e foarte simplu de jucat. Cand incepi, alegi aleatoriu patratelul pe care dai click. Dupa te uiti la numere. Valoarea unui numar este egala cu numarul de bombe din cele 8 patratele care il inconjoara. Sa-ti dau un exemplu: incepi si dai un click aleatoriu. Disapar unele patratele si apar mai multe cifre de 1. Daca vreun 1 are in cele 8 patratele doar un patrat pe care poti da click atunci in acel patrat este 100% o bomba. Daca acest patrat se afla in acele 8 patratele ale unei alte cifre de 1, atunci celelalte patratele din vecinatatea celui de-al doilea 1 sunt 100% goale. Sper ca ai inteles. Spor!