| BarosanulNR1 a întrebat:

Daca am un laptop Asus Intel®Core
I3-4005u 1.7 GHZ, 4GB RAM, 500 Gb, Intel®HD Graphics 4400 Free Dos, îmi va merge GTA 5 la rezoluție măcar low. Pe lângă întrebarea asta ce jocuri imi merg pe acest laptop? Dau funda

2 răspunsuri:
| alexboss2020 a răspuns:

O sa iti mearga foarte greu gta v nu-ti recomand sa instalezi gta v

| HandaSei a răspuns:

Procesorul este destul de slăbuț, având în vedere că este și din generația a patra "Haswell", dar pe deasupra mai este și din categoria ultra low voltage, evident din această cauză având și frecvența destul de joasă pentru a se ajunge la acel consum de 15 Watt... totuși, chiar și așa, zic eu că va face față și în jocuri ceva mai măricele! ^.^

Memoria ram este medie, cam 4GB sunt cerințele de memorie ram pe low sau chiar mediu la majoritatea jocurilor ceva mai recente!

Hard disk-ul nu ai menționat dacă este cu 5400 sau 7200Rpm, să știi că ar putea avea un impact destul de serios pozitiv sau negativ la un laptop din categoria asta!

Dar acum vine vestea proastă... nu ai placă video! Acel HD 4400 de la Intel, este placa video integrată în procesor, adică mai pe scurt este decata în special activităților multimedia, precum statul pe internet, rularea video și a diferitelor programe. Întradevăr nimeni nu spune că nu poți să te joci și pe aceasta, dar este extrem de slabă în gaming și abia dacă duce joculețe meci și ceva mai vechi...
Pentru a te putea juca jocuri ceva mai mari ai nevoie neapărat de o placă video dedicată, preferabil minim un gtx 940m sau gtx 950m!

Și a doua problemă este acel Free Dos, nu cred că ești prea familiarizat cu termenul... aia înseamnă că nu are sistem de operare pe el, adică e gol și nu poți să-l folosești până nu-i instalezi tu unul, respectiv dacă nu te pricepi te costă undeva la 500 de lei să ți-l instaleze la un service cu tot cu licență!

Rezumat, răspunsul este nu, nu poți rula jocuri mai măricele nici măcar pe detalii mici pe acel laptop!