| anonim_4396 a întrebat:

Daca la procesor, rami, scrie very good, iar la placa video scrie doar ok, la un joc, pc-ul poate avea lagg in joc sau chiar se poate încinge din cauza plăcii?

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Daca nu a fost curatat in ultimul an si jocul e foarte solicitant da.

| PainTech a răspuns:

Se poate, nu e ceva ce vezi mereu dar e posibil.

Posibilitati :
- Praf sau pasta ce trebuie schimbata
- Design prost al placii video (ce vreau sa zic mai exact : Nvidia scoate un GPU, firmele celelalte fac placile video bazate pe acel GPU. Daca una din companiile astea se zgarceste e posibil ca performanta sa fie mult mai mica).
- Specificatiile minime si cele recomandate sunt date aiurea.
- Algoritmul nu a reusit sa compare corect componentele actuale cu cele date de publisher ca "minime" sau "recomandate"
- Bottleneck cu alte componente ( placa de baza, memorie, sursa )

| anonim_4396 explică (pentru PainTech):

Http://myria.ro/......untu.html. Modelul asta îl am, cu 8 GB RAM, procesorul este bun pentru jocuri pe medium, mă gândesc că dacă aș avea o placa video mai ok, ar rula și mai bine, deși nici acum nu rulează rău

Răspuns utilizator avertizat