| Saddelyx a întrebat:

Daca postez pe You Tube videoclipuri in care ma joc (Pc,ps etc...),am nevoie de permisiune de la cei care au facut jocul? si daca da, cum as face rost de ea?

Răspuns Câştigător
| cupydo0n a răspuns:

In general nu este nevoie de licenta.
Atat timp cat videoclipul este facut de tine si nu copiat nu este nici o problema.
Licenta se cere mai mult pentru melodii. Daca incarci o meldie a unui cantaret cunoscut desi videoclipul este facut de tine si nu este ca cel original ai mari sanse sa iti fie sters pentru ca artisti au drepturi de autor pe acea melodie.
Daca tu faci videoclipul cu jocul si pe fundal ai pus sa cante melodia lui Connect-r - Mai date in dragostea mea s-ar putea ca el sa te denunte si o sa iti fie sters videoclipul asa ca incearca ori sa il faci cu vocea ta ori cu o melodie mai putin cunoscuta.

Bafta.

3 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Pe hartie, da. Daca nu contribui cu nimic la acel video, se considera ca ar fi copyright infringement. Dar producatorii foarte rar dau doi bani pe clipuri de gameplay ca doar isi fac reclama

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu,nu ai nevoie de nicio perminsiune.
Funda?

| Anonim1293 a răspuns:

Nu ca doar ai cumparat jocul de la ei si le faci reclama
Daca te-ai juca jocul lor si ai schimba numele sa zici ca e facut de tine atunci ai avea o problema dar asa nuwinking