| Picu06 a întrebat:

DAU COROANĂ!
Salut TPU! Ce să aleg dintre:

1.Sistem Desktop PC ASUS GL10CS-RO002T cu procesor Intel® Core™ i5-8400, 2.8GHz, 8GB DDR4, 1TB HDD, 128GB SSD, GeForce GTX 1050 2GB GDDR5, Windows 10, Black

2.Sistem Desktop PC ASUS GL10CS-RO008D cu procesor Intel® Core™ i7-8700, 3.2GHz, 8GB DDR4, 1TB HDD, 256GB SSD, GeForce GTX 1050 2GB GDDR5, Free Dos, Black

3.Sistem Gaming PC ASUS ROG GL12CP-RO015T cu procesor Intel® Core™ i5-8400 pana la 4.00 GHz, Coffee Lake, 8GB, 1TB + 128GB SSD, NVIDIA GeForce GTX 1060 3GB, Microsoft Windows 10, Black

4.Sistem Gaming PC ASUS ROG GL12CS-RO002D cu procesor Intel® Core™ i5-8400 pana la 4.00 GHz, Coffee Lake, 8GB, 1TB + 128GB SSD, NVIDIA GeForce GTX 1050 2GB, Free DOS, Black

Dupa cum puteti vedea, este vorba despre pc-uri de gaming de la Asus, cu pret asemanator(4000 lei). Imi puteti da niste sfaturi legate de alegerea pc-ului?

MULȚUMESC!

Răspuns Câştigător
| IonutCG90 a răspuns:

Salut. Sfatul meu este următor, cât de cât mă pricep în IT-Hardware&Software. Dacă punctul 3, are 256 biți pe placa video, și așa-mi apare, atunci ia-l! E mai bun decât 2. 2 are procesor superior dar are placa video mai mică si mai slabă ca performantă( 2 gbx128 biti vs 3 gb x256) Așadar, câștigă punctul 3. Caută specs la jocuri pe Youtube, sunt aproape sigur că este cu aproximativ 15-25% maibine configurat computerul 3. Sper că ti-am fost cât de cât de folos! Orice ți-ai cumpăra, să-l porți sănătos!(pentru mine PC ul este ca o soră, ca un frate, ca un prieten de nădejde cu care am și crescut) nici un prieten nu mi-a fost atât de aproape și atât de util, dur, poate naiv dar adevărat(cred)!

8 răspunsuri:
| Picu06 explică (pentru IonutCG90):

Sigur varianta 2 este mai proasta? Ca e un Intel core i7 si ma gandeam ca ar fi o alegere mult mai buna ca celelalte.De ce nu conteaza atat de mult faptul ca e un i7? De unde stii ca are 256 de biti pe placa video si de ce e important sa fie mai multi?
Scuze pentru intrebarile acestea ce par stupide pentru altii, dar eu sunt incepator si chiar vreau sa ma documentez despre toate lucrurile astea.Plz raspunde

| Picu06 explică (pentru IonutCG90):

Nu citisem bine intrebarea si aveam deja toate raspunsurile la intreberi(aproximativ pe deplin). Multumesc mult! Sfatul tau chiar a fost de ajutor, mai ales ca mi ai zis si de ceva canal de Youtube ce ma poate indruma catre calea corecta. Byeee!=)

| IonutCG90 a răspuns (pentru Picu06):

Cu plăcere Picu, mulțumesc și eu pentru premiere! Byehappy

| CM7YRE a răspuns:

Ca buget ce ai? 3500-4000? Daca da, mai bine du-te pe asa ceva:
http://bit.ly/2FP27TD E overkill fata de ce ai tu. Carcasa mai incapatoare, ai si rgb, iti incape tot. Sursa "la fel" doar ca semi-modulara cu certificare silver, arata mai bine, e putin mai ok. SSD (daca nu esti pe buget pui si-un hdd) M.2, scapi de cabluri si "zboara" pe langa hdd. Placa de baza cu chipset B450 si VRM putin mai solid decat ce ai tu acolo. 6/12 nucleed/thread fata de 4/8 si frecventa 3.6/4.0 fata de 3.2/3.4 ghz la procesor. Cooler deja ai Wraith cadou. Placa video 2060 cu RTX fata de 1070 (boost putin pe fps si tehnologia rtx in functie de joc) http://www.youtube.com/watch?v=ia2zX0VaorY&t=309s si ca ram tot Corsair dar 3.000 mhz o placuta sa mai pui una pe viitor sa iti duca dual channel, ai un pic mai avantaj chiar daca e CL16, e la 3000, ceva "fps" si mobilitate in plus. Ce ai tu e "ok", dar daca te duci in 3500-4000, mergi pe ceva similar recomandat de mine. Utilizeaza voucherul VCUHU9KS pentru o reducere de 1% (nu se cumuleaza daca produsul e deja intr-o promotie sau reducere mai mare), ma ajuta pe mine si tu (poate) primesti o reducere. Zi fumoasa! Daca ai intrebari, da mesaj, e mai usor!

| ag3nt666 a răspuns:

Numar 3

| Picu06 explică (pentru CM7YRE):

Multumesc! Nu am luat momentan niciun pc! Raspunsul tau a fost de ajutor!

| Picu06 explică (pentru CM7YRE):

Dar....as vrea un pc deja facut... poti sa imi dai un sfat? Buget- 3500-4000

| CM7YRE a răspuns (pentru Picu06):

In 3500-4000? Daca da...atunci "slabe" configuratii; maxim pe ideea de 580 te duci, si 2060 e mult mai ok. Poate si 1060 6gb sa gasesti la banii respectivi. Depinde ce vrei tu de la pc si in ce bani. La "Pagina mea" ai Facebook. Dai mesaj, spui userul de pe TPU, ce ai nevoie, si te ajut cu sfaturi/idei. Discutia e relevanta doar in momentul in care vrei sa-ti iei pc pentru ca preturile, stocurile se duc/schimba de pe-o zi pe alta (de la un anumit timp la un anumit timp).