| alinush1 a întrebat:

DAU FUNDA DE PE 2 CONTURI!

Genul liric cuprinde totalitatea operelor literare inn care autorul isi transmite sentimentele in mod direct rpin intermediul eului liric care se face cu ajutorul figurilor de stil si a imagini artistice.
Imagini artistice prezentate in text sunt: vizuale:Nadusala nopti curge pe geamuri.
Rima este alba.
Un prim argu, ent prin care putem demonstraca textul apartine genului liric este prin prezenta eului liric care se fac prin prezenta marcilor gramaticale:pron pers la pers 1 mi, verbe la pers 1:as voi, caut, cern.
Figurile de stil prezentate in text sunt:
personificarea:Naduseala nopti curge pe geamuri, caut un zgomot.
Structura textului este in versuri.
In cloncuzie avand in vedere toate cele prezentate mai sus:eul liric, figurile de stil, putem afirma ca opera Ploaia de Tudor Arghezi apartine genului liric...

E bine? Daca nu am pus ceva spuneti-mi? Dati-mi si o nota!

Răspuns Câştigător
| Icss a răspuns:

Buna :* uite niste etape.:p 1.Genul literar in care se incadreaza opera (epic/liric) 2. Tema poeziei( iubire, natura, dragoste) 3.Semnificatia titlului 4.Sa comentezi strofele in 4-5 randuri 5.Comentezi niste figuri de stil 6.Modul de expunere folosit 7.Sentimentele 8. Rima, masura versurilor si ritmul:* Bafta tongue Si da ti-as da un 8smug 8.50:p