| Caine1122 a întrebat:

Deci vreau sa iau un laptop i7 si pe site scrie frecventa proc de 2 ghz si frecventa maxima 3.1 ghz isi va creste automat puterea in functie de cat este solicitat sau v-a trebui sa ii fac overclock, iar pe eMAG si pe siteul producatorului scrie asta :
Intel ® Turbo Boost Technology 2.0 permite in mod automat nucleelor aflate pe procesor sa ruleze la o frecventa superioara redirectionand puterea si accelerand performanta in mod dinamic intr-o maniera proportionala sarcinilor si aplicatiilor la care sistemul este supus. Functioneaza pe sistemele care au la baza procesoarele Intel ® Core ™ de generatia a 3-a si a 4-a, i5 si i7.
FUNDAA!

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Ii va creste automat frecventa asa sunt toate laptop-urile DAR nu cred ca de la 2.0 va urca la 3.1! Cred ca asta e o pacaleala, big grin dar ma rog... poate n-am dreptate, oricum de urcat va urca sigur pana la 2.8 ghz cand va fi solicitat... Deci NU trebuie sa-i faci nimic si nu trebuie sa-ti faci probleme in privinta asta, pana la 2.8 mai mult ca sigur va urca! Bafta!

| Caine1122 explică (pentru lpavel):

Multumesc mult pentru raspuns plus ca mi-ai raspuns asa de repede ce parere ai avea mi-ar merge un gta 5 pe? http://www.emag.ro/......DBJS5BBBM/

| lpavel a răspuns (pentru Caine1122):

Nu cred, poate la setari minime dar nu prea cred pentru ca are procesor slab, degeaba e i7 daca e 2.0 ghz chiar daca urca la 3.1 NU e destul... in rest toate-s foarte OK!
Cauta unul tot asa dar cu 2.2 Ghz care urca pana la 3.3 ghz desi gta5 are nevoie de 3.5 ghz daca tin bine minte, dar nu conteaza daca nu ajungi pana acolo... daca ai placa video buna (asta e BUNA) atunci o sa mearga! Bafta!

| Caine1122 explică (pentru lpavel):

Dar ar ''marai' la vreun joc nou 2014+?

| lpavel a răspuns (pentru Caine1122):

NU! Cele pana in 2014 vor merge brici! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru lpavel):

Cum ii poti zice tu ca ii merg "brici" cand nici nu stii ce placa video are sau cati rami are?

| Caine1122 explică (pentru anonim_4396):

Daca ai avea cap inainte de a comenta te-ai uita mai sus si ai vedea ca am lasat laptopul cu configuratia... straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru Caine1122):

Daca ai avea cap ti-ai fi dat seama ca as fi sarit comentariul ala...
lasand astea la o parte, nu prea stiu ce inseamna la el "brici" dar nu prea vad eu cum ti-ar merge tie Crysis 3 care a iesit in 2013, "brici" dar altele in 2014.
da bine, brici poate insemna si rezolutie mai mica si mai toate setarile pe medium.
sunt curios totusi, daca tot te omori cu jocuri, de ce nu iei pc? nu se compara un laptop cu un pc cand vine vorba de jocuri

| Caine1122 explică (pentru anonim_4396):

Asta este cea mai proasta intrebare pe care sa i-o pui cuiva nu o sa imi cumpar un pc niciodata in viata 1. ocupa mult spatiu
2. un i7 cu o frecventa ca aia e mai scump
3. nu e portabil in cazul meu...
4. nu inteleg care *** e diferenta dintre pc si laptop inteleg se incinge dar ce treaba are daca se incinge am masuta de racire si de ce nu mi-ar merge jocurile astea pe laptop nu inteleg ce are pcu si nu are laptopul

| anonim_4396 a răspuns (pentru Caine1122):

Sa o luam pe puncte?
1. "ocupa mult spatiu" rolling on the floor nici macar nu o sa incep o discutie cu tine pe tema asta ca am mai avut-o cu cateva persoane si am ajuns la concluzia ca nu sunteti normali
2. "un i7 cu o frecventa ca aia e mai scump" cine are nevoie de i7 la jocuri. am un i5 si un gtx 780 si merg toate jocurile pe ultra, inca 5 6 ani de acum in colo, deci gresesti.
3 "nu e portabil in cazul meu" mda, aici inteleg de ce vrei laptop
4 placa video de rahat. uita-te pe google la un GTX in general sau de la AMD. nu poti compara placile video ce naiba ( cele de la pc cu cele de la laptop)

| Caine1122 explică (pentru anonim_4396):

Macar i-ai vazut pe cei de la pc garage joaca pe un i7 de 2.4 si pe nVIDIA gt 840 de 4 gb si 16 gb ram dar asta nu conteaza assassin's creed unity la ultra in live fara pic de lag

| anonim_4396 a răspuns (pentru Caine1122):

Interesant. la cat de prost optimizat e jocul ala pentru pc. dupa vreo jumate de ora l-am sters, ma scoatea din sarite cate dropuri (sau cum le zice) in FPS avea.