| heyoooooooo a întrebat:

Ce imi puteti spune despre overclock/ turbo boost (la Intel i5). se activeaza automat cand este nevoie sau trebuie sa il activez eu? si se strica foarte repede procesorul... sau alte componente? thinking

Răspuns Câştigător
| SouLIce a răspuns:

Overclock si turbo boost sunt doua lucruri diferite
1 overcloc-ul il faci tu la ce frecventa vrei sa duci procesorul bineinteles ca daca il duci la o frecventa mare se va praji
2 turbo boost este o tehnologie de la Intel care mareste frecventa procesorului atunci cand are el nevoie mai pe intelesul oricui daca el lucreaza la frecventa maxima fara turbo atunci se activeaza aceasta tehnologie si ii greste frecventa cam cu 200-400 mhz depinde de procesor
Nu se strica repede procesorul, procesoarele overclocate nu au viata lunga
Daca procesorul este tinut la o temperatura ok si la un voltaj ok atunci va avea o viata foarte foarte lunga