| anonim_4396 a întrebat:

Diablo 3: A aparut sau cand apare?

Răspuns Câştigător
| rippE a răspuns:

Diablo 3 este urmatorul RPG din seria Diablo, dezvoltat de Blizzard Entertainment in exclusivitate pentru PC.

Actiunea din Diablo 3 va avea loc la 20 de ani dupa cea din editia precedenta, cand Diablo, Mephisto, Lord of Hatred si Baal au adus teroarea, ura si distrugerea in Sanctuary. Putini sunt cei care mai traiesc si-si amintesc acele vremuri, tinerii avand deja impresia ca totul este un mit sau o fantezie a celor in varsta. Dar raul incepe sa se reorganizeze in Tristan, plutind deja o amenintare asupra locuitorilor. Deckard Cain, batranul intelept ale carui sfaturi au ajutat in urma cu 20 de ani, este prima victima a noului razboi.

Diablo 3 va avea cinci clase, pana in acest moment fiind dezvaluite clasele Barbarian (prezenta si in Diablo 2) si Havoc Doctor. Dezvoltatorii au declarat ca noul motor grafic va oferi o lume totala 3D, cu ajutorul Havok, mediul inconjurator devenind distructibil. Via Batlle.net, multiplayer-ul va oferi jucatorilor posibilitatea de ajuca co-op online, precum si upgrade-uri la joc.

Nu a fost anuntata inca o data certa pentru lansare, dezvoltatorii afirmand ca doresc sa aiba cat mai mult timp la dispozitie pentru realizarea jocului