| TheFallen666 a întrebat:

E buna configuratia asta? http://www.dc-shop.ro/index.php?main_page=shopping_cart se vor potrivi rami? am o placa asrock n68 c s ucc si vreau sa stiu daca merge windows 8? multumesc pentru raspunsuri! dau funda!

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Desigur ca nu. Plus ca nici nu merita/nu are sens.

7 răspunsuri:
| Gh3oK1ll3r a răspuns:

Noua nu ne apare ce ai tu in cosul de cumparaturi. Mai bine ai copia aici componentele si asa te putem ajuta.
Si sa scrii numele placii de baza, exact cum este pe net.

| TheFallen666 explică (pentru Gh3oK1ll3r):

Athlon x2 270, 4 gb ram, nVIDIA g 630 si placa de baza asrock n68c -s- ucc

| Gh3oK1ll3r a răspuns:

Procesorul si memoria RAM sunt compatibile. Si placa video este, doar ca placa ta de baza suporta doar PCI-E x16, iar placa video are PCI-E x16 2.0, asta inseamna ca nu va rula chiar la capacitatea sa maxima, dar va functiona bine. Si ti-ar merge si windows 8.

| KodrutZ a răspuns (pentru Gh3oK1ll3r):

"Si placa video este, doar ca placa ta de baza suporta doar PCI-E x16, iar placa video are PCI-E x16 2.0, asta inseamna ca nu va rula chiar la capacitatea sa maxima, dar va functiona bine." Tu gindesti un pic inainte sa debitezi astfel de enormitati? Nu raspunde, intrebarea e retorica.
@TheFallen666: Ce buget ai si ce componente intentionezi sa pastrezi din configuratia actuala?

| TheFallen666 explică (pentru KodrutZ):

Kodrutz am un buget in macim 550 lei si nu am gasit nimic mai bun! din configuratia actuala sut curios daca pot pastra un ram de 512 mb si sa il pun pe ala de 4 ca sa fac 4.5 (daca se poate asas ceva lamureste-ma!) in rest nu vreau sa pastrez nimic uite configuratia actuala : sempron 3200+ 1.8 ghz, nVIDIA geforce 7025 nforce 630a, si 1 gb ram (2x512mb)! daca gasesti piese mai bune in bugetul de mai sus ajuta ma!

| KodrutZ a răspuns (pentru TheFallen666):

Mai stringe bani. E vara, trage o fuga pe litoral ca geme de locuri de munca. Asa cu banii aia nu faci nimic decit sa schimbi ceva vechi cu altceva foarte vechi. Am eu o placa de baza cu un X2 3800+ si 2X1 GB DDR2 cu 200 RON si daca pui o placa video gen HD 5770 sau 6770 iesi mai bine decit cu X2 270 si GT 630... bine, ar prinde bine si inca 2 gigi de ram, dar doar atita am eu infipt in el. Uite astea sint componentele - http://nistorcodrut.com/Hardware.txt (4, 5,6 din lista).

| TheFallen666 explică (pentru KodrutZ):

Am sa iau probabil un 6770 dar totusi sunt curios merge sa pun un ram de 4 si sa i pun si pe ala de 512 mb?

| KodrutZ a răspuns (pentru TheFallen666):

Desigur ca nu. Plus ca nici nu merita/nu are sens.