| Davidcfranta a întrebat:

FUNDA
Salutare TPU, As vrea si eu sa incep un server de minecraft, Doar ca nu stiu de unde sa incep eu as vrea un sv unde pot sa intre playerii si in care pot pune plugin-urii mape si altele dar eu as dori sa il fac manual dar nu stiu de unde sa incep nu vreau sa dau banii pentru a il crea sau host-urii in fine daca cineva poate sa imi zica putetii sa imi zicetii pe TPU sau pe skype daca cineva imi zice sau ma ajuta sa fac sv-ul i voi da rank admin chiar owner daca stie
Skype: realrocat

Răspuns Câştigător
| KnyRPG a răspuns:

Nimeni nu o sa-ti creeze un server de orice tip de joc pe gratis, deoarece pe langa timpul pierdut mai trebuie sa cumperi si hostul iar tu ai spus ca nu vrei sa dai bani pentru al creea nimeni nu o sa te ajute. eu de exemplu am avut un server de SA:MP prin perioada 2014-2015 care a avut destul de mult succes am avut playeri pe timpul verii (60 - 70) aproape constant dar dintr-un timp nu am mai bagat bani in server si totul s-a dus, serverul a durat aproximativ 7 luni iar in aceste 7 luni am platit 50 de euro ( 5 euro era hostul de la o firma de hosting foarte buna) deci cam 35 de euro(5 euro pe luna) a fost doar hostul pe langa host iti trebuie un gamemode bun ( indiferent de joc (metin/minecraft/samp)
L-am achizitionat de la un prieten cu 5 euro, iar cea mai importanta chestie a fost promovarea care a costat 10 euro fix iar din cauza asta am avut un flux de playeri foarte bun toate astea le-am facut singur + partea de scripting deoarece mai trebuia sa platesc si scripter dar am refuzat deoarece stiu sa scriptez destul de bine. Toate astea le-am facut singur fara nici-un ajutor/donatie, De server se ocupa un prieten si fratele meu pentru al mentine fara codati si alte chestii. Sper ca ai inteles ca e destul de greu sa detii orice tip de server dar totusi daca vrei sa te joci doar tu cu prieteni iti poti face unul prin LAN. Bafta