| Nite123 a întrebat:

Am o urgenta! De curând am dat laptopul iubitului meu(care lucrează in IT) pentru a-mi face windows-ul, insa cat a fost laptopul la el ne-am certat si am impresia îmi spionează laptopul, iar el mi-a povestit in trecut ca reușise sa vadă ce făcea fosta lui pe laptop. Ma puteți ajuta cu sfaturi? Cum verific daca chiar mi-l spionează și pe al meu? Multumesc

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu prea ai cum, dacă nu știi ce și mai ales cum, să cauți.
Ar fi varianta să apeși CTRL-ALT-DEL și să deschizi programul Task manager și să vezi ce programe rulează; eventual închizi dintre cele pe care știi că nu le-ai pornit tu sau sistemul de operare. Dar repet - dacă nu știi despre ce e vorba... cam greu.
Plus că el va ști ce faci (în cazul că e adevărată bănuiala ta) și poate va găsi alte căi.
Cel mai simplu ar fi să rogi pe altcineva (de încredere) să formateze și să reinstaleze sistemul de operare - calea cea mai simplă și mai sigură de a scăpa de „spioni". Apoi să nu mai lași pe nimeni să umble la el.
Primul pas ar fi să îi pui parolă la pornire.

4 răspunsuri:
| alexboss2020 a răspuns:

Am o idee,creeaza un folder pe desktop si scrie acolo 'iubitul meu",baga si tu doua sau trei poze acolo cu cineva si dupa lasi laptopul deschis! Ii spui ca pleci putin pana afara sau undeva si cand te intorci vezi daca a mutat iconita din locul respectiv(musa-i sa stii in ce loc ai pus-o pe desktop) si vezi daca ti-a umblat la fisiere! Ii intinzi o cursa! S-au mai bine ai vorbi cu el si ii spui sa o lasa mai moale,iar daca tot face prostii il parasesti! Nu este bine sa stai langa o persoana care te spioneaza! Pa Andreea,Ioana,Maria, Mihaela, Alexandra, Cristiana, Elena sau cum te cheama!

| Samariteanul a răspuns:

Daca ti-a spus ca in trecut a reusit sa vada ce facea fosta lui pe laptop e clar ca te-a spionat si pe tine.Parerea mea, spune-i sa-ti dea laptopul inapoi si scapa-te de ciudatul acela.

| Nite123 explică:

Dar daca il duc la un service PC cei de acolo pot afla daca este spionat laptopul?

| mihai69 a răspuns (pentru Nite123):

Da, ar putea vedea dacă ai ceva „spioni" instalați.