| crStyle a întrebat:

Hei TPU~!
Imi poate spune si mie cineva un calculator bun ( doar unitatea ) care sa fie bun pentru jocuri.
As vrea sa aiba cam aceste piese, daca le pot spune asa.
2-4 GB RAM
200-500 GB MEMORIE
Placa video buna pentru jocuri, sa-mi mearga far cry 3 sau assasin cred 3, GTA IV, in fine... asa. ( neaparat )
Processorul sa fie unul mediu, nici praf dar nici mega bun. Intre 2.8 - 4.0 GHz ( sper c-am spus bine ) Placa video sa fie incorporata in calculator, neaparat!

As vrea sa stiu pe cineva care vinde sau stie un vanzator sau o firma care vinde asa ceva, as vrea second-hand ( la mana a 2-a ) dar nu conteaza daca nu gasesc asa, dar ar fi mai bine. Si o firma daca stiti, lasa-ti reply, multumesc. Daca e de la firma nu conteaza cat costa, banii nu sunt o problema, este dorinta sorei mele de ziua ei chatterbox

Ma scuzati daca nu am scris bine, nu ma pricep la calculatoare.

Răspuns Câştigător
| schajuman1344 a răspuns:

Ok, vrei un PC de gaming. Pentru jocuri ( far cry 3 sau assasin cred 3, GTA IV) vei avea nevoie clar de o placă video dedicată. Cea integrată nu poate suporta cerințele acestor jocuri. Ca procesor recomand Intel - foarte bun, se ține rece și are șanse mai mari de overclock. Acum există trei mari variante:
1. Cumperi un PC nou.
2. Cumperi un PC second-hand.
3. Îți asamblezi un PC pe componente.

În funcție de ce variantă alegi, eu te ajut.
Avantaje/Dezavantaje
Pentru 1. - Dezavantaj: Prețuri destul de piperate
- Avantaj: Garanție, componente noi

Pentru 2. Dezavantaj- Nu ai garanție, componente destul de uzate/forțate, dar nu în toate cazurile.
Avantaj: Preț mic, uneori negociabil, pc-ul poate fi deschis față de unul nou care are sigilii
Pentru 3. Dezavantaj: Dacă nu te pricepi, poți cumpăra componente greșite, probleme apărute la asamblare
Avantaje: Componente noi/neuzate, garanție pe fiecare piesă, pc-ul poate fi deschis față de unul nou care are sigilii, performanțe ridicate exact așa cum vrei tu, preț mediu.
Aștept un răspuns, ca să te pot ajuta. Mult succes și la mulți ani! happy

| crStyle explică (pentru schajuman1344):

Mersi mersi.
Pai, un calculator pentru gaming, car cat m-ar duce daca l-as face din piese?

| schajuman1344 a răspuns (pentru crStyle):

Te-ar duce și 10 ani, depinde ce piese achiziționezi. Eu asamblez sisteme de 2 ani și toți clienții mei au fost mulțumiți. Le-am îndeplinit visele exact așa cum erau ele, dacă pot spune așa. laughing

| crStyle explică (pentru schajuman1344):

Mane nu m-ai intelees laughing
Am vrut sa spun cati bani ma duce, si daca e comvenabil poate la tine mi-l fac. :p

| schajuman1344 a răspuns (pentru crStyle):

Păi zi așa mane. laughing Sorry ca nu am înțeles. Îmi dai te rog frumos un id de mess?

| crStyle explică (pentru schajuman1344):

Kid_here21 - sunt on-line