| razvantudor a întrebat:

Hello,as vrea sa cumpar 1GB de RAM deoarece acum am doar 512, am un singur slot ocupat cu o placuta de memorie, conform programului Everest:
placuta RAM pe care o am acum este Nanya(acum poarta denumirea de sycron din cate am inteles)
tipbig grinDR2 667 SDRAM
memoria RAM este dual channel dar functioneaza single channel momentan
placa video spune ca suporta memorie cu pana la 800Mhz viteza(nu stiu daca are vreo importanta)
Intrebarile mele sunt legate de compatibilitate:
pot sa inlocuiesc tipul asta de memorie Nanya cu altul gen Kingston sau altceva sau imi trebuie tot Nanya?
de asemenea pot sa cumpar doar o placuta cu 1Gb pentru a inlocui pe cea existenta si sa functioneze in sistem single channel?
am nevoie de aceeasi viteza de 667?
sau ce ar trebui sa fac ca sa inlocuiesc cei 512 Mb actuali cu 1 Gb, caci impreuna nu cred ca merg
Multumesc anticipat celor care reusesc sa faca un pic de lumina in toata treaba asta

Răspuns Câştigător
| Meset a răspuns:

Nu cred ca se mai produc Nanya, si da o poti inlocui dar viteza trebuie sa fie apropiata daca nu ma insel