| frafafafaf a întrebat:

Am achizitionat un cooler de racire pentru PC si am observat ca are cablu de 3 pini si pe placa mea de baza nu am gasit nimic care sa aiba 3 pini doar cu 4 pini vreo 4 in diferite parti ale placii de baza si am decis sa achizitionez doua ventilatoare tot de la aceeasi marca care este cel actual. Am decis sa achizitionez doua pentru ca vreau sa am doua, pe radiator unul in fata si unul in spate, si in poze am observat ca ventilatorul are un cablu de 3 si inca unul de 4 pini, adica asa cred eu si banuiesc dar daca va intereseaza ce tip de ventilator este, este un ventilator ID-Cooling XF 12020 RGB LED 120 MM pe ITGalaxy si acolo puteti vedea ce cabluri are si de cati pini. Mai am o intrebare, ventilatorul meu actual este prins de radiator cu un suport mic de sarma ci nu legat de radiator si dupa ce achizitionez acele doua ventilatoare pe unul il prind cu acea mica sarma si la al doilea nu vad ce ar fi rau sa improvizez eu ceva cu tata tot din sarma la fel cum are primul. Adica nu vad ce ar fi rau, oricum nu s-ar vedea urat si nici pe mine nu ma deranjeaza sa fie prins cu sarma

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă te pricepi, adaptezi conectorul și alimentarea la 12 v disponibili, dacă nu, du-te la un service

| Andresso a răspuns:

Conectezi cablul ala de 3 pini la cei 4 pini de pe placa de baza.(vezi unde scrie pe placa de baza sys_fan, sau pump_fan, sau cha_fan, pe alea pui 3 pinii aia.