| TheTimeKiller a întrebat:

La ce foloseste butonul din centrul controller-ului de la xbox(pentru pc)? Eu l-am apasat in mai multe jocuri si nu a facut nimic. Pe xbox(consola) este buton home? Si daca tot nu face nimic pe pc, de ce se mai poate apasa(puteau sa-l lase doar de design)? Controller-ul este original de la Microsoft, l-am cumparat din magazin cu garantie. La pachet mi-a venit si un CD dar nu l-am instalat pentru ca controller-ul a mers fara CD.
PS.Cd-ul este argintiu.

1 răspuns:
| Noodlez a răspuns:

Butonul acela este folosit pentru a deschide meniul pentru GFWL (Games for Windows Live). Este un serviciu online al celor de la Microsoft. Este asemanator Steam-ului, ca sa-ti explic asa. Atat timp cat tu te joci piraterie, sau jocuri ce nu apartin de GFWL acel buton este practic inutil. Pentru o consola XBOX in schimb este pentru a deschide UI-ul (user interface), acces la XBL (XBox Live) si asa mai departe.