| anonim_4396 a întrebat:

Am mers in vizita acum 1 saptamana la un prieten, iar el avea ca frate un bebelus de 2 ani, CARE MA CALCA TOTAL PE NERVI!
Cand ma jucam la laptop, el a venit si mi-a apasat de 5 ori consecutiv butonul de deschidere/hibernare al laptop-ului. Cand am ajuns acasa, am vrut sa-l deschid. Si ma asteptam la ce o sa se intample: NU SE DESCHIDEA! De ce? Probabil pentru ca mi-a apasat acel bebelus enervant butonul de deschidere/hibernare al laptop-ului. Noroc ca am un buton Power Gate (sau ceva de genu) si cum nu e instalat ma duce direct in Windows, dar dureaza cu vreo 30 de sec mai mult decat l-as deschide cu buton-ul deschidere/hibernare.
Intrebarea mea: Cum repar acel buton?

8 răspunsuri:
| ZeroDiferit a răspuns:

Butoanele de la laptop sunt fabricate pentru a le apasa de sute de orii, ce s ar intampla daca dupa ce as apasa tasta q de 5 ori nu as mai putea o folosi, as arunca laptopul? Problema nu e butonul ci din soft. Un restore,, backup sau in cel mai rau caz un windows instala cel mai probabil va rezolva problema.

| anonim_4396 explică (pentru ZeroDiferit):

Omule, doar TASTELE sunt asa, citeste tu toate manualele de laptop, cel putin la mine spune ca nu ar trebui sa apas butonul de pornire/hibernare al laptop-ului de prea multe ori. De ce imi dai exemplu cu tasta q si nu cu butonul de pornire/hibernare al laptop-ului? Daca ai laptop, apasa tu butonul ala de vreo 5-6 ori si vezi ca si tie ti se strica!

| bulincik159 a răspuns:

Trebuie sa mergi la un magin specializat pentru laptopuri.roagal pe unul din personalsa te ajute cu problema.in cel mai bun caz e sati schimbi butoanele (la tasta)toate pentru ca in viitor se poate intimpla i cu celelalte. sper ca ti-am fost de folos!big grin

| anonim_4396 explică (pentru bulincik159):

"TheOly a raspuns:
Mergi la un magazin special de laptopuri.Ii zici la un membru din magazin sa vada butonul.El o sa-ti zica ce trebuie de facut! Funda?"

Pai tu ai spus acelasi lucru! Nu pot decat sa-ti dau acelasi raspuns pe care i l-am dat:
"Mersi, inca o cale de a plati draciile pe care nu le-am facut eu! De ce sa platesc eu 100 de lei pentru un idiot care mi-a stricat EL laptop-ul?"
Daca n-ati inteles, am zis "cum repar", nu "cum il duc la reparat". In plus, la mine in oras nu prea sunt centre d-astea... Doar unul este, la care as plati 100 lei, deci cum il repar EU SINGUR?

| bulincik159 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti trebuie sal duci la reparatie...tu cund iti rupi un os, il repari(faci )singur.mmm?

| bulincik159 a răspuns:

Eu nu te inteleg...pentru ca se deschide cu 30 de sec mai mult atita amaraciune.nu-ti va fi nimic, dar laptopul va trebui dus la reparatie

| TheOly a răspuns:

Mergi la un magazin special de laptopuri.Ii zici la un membru din magazin sa vada butonul.El o sa-ti zica ce trebuie de facut! Funda?

| anonim_4396 explică (pentru TheOly):

Mersi, inca o cale de a plati draciile pe care nu le-am facut eu! De ce sa platesc eu 100 de lei pentru un idiot care mi-a stricat EL laptop-ul?