| Numele384637 a întrebat:

Mai merita sa iau ps4 pro sau astept ps5 si vor apărea jocuri pentru ps5 si ps4?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

PS4 se poate moda, TOCMAI din cauza ca apare PS5, Sony face asta FOARTE intentionat, si anume face pipi pe vanzarile de jocuri (si deci producatorii de jocuri au de suferit) ca sa isi vanda cat mai mult din stocurile de produs generatia mai veche care e pe cale sa fie depasita (de asemenea si scade pretul la PS4 Pro)

daca nu ai de gand sa folosesti jocuri pe care sa nu le cumperi, atunci nu te doare asta

si, daca inteleg bine intrebarea, DA, jocurile facute pentru PS5 nu vor mai merge pe PS4 (iar Sony cred ca isi baga coada, si ii forteaza pe producatori, ca sa aiba vanzare la consolele noi si SCUMPE)

deci
daca banii sunt o problema eu as astepta pana apare PS5 si mi-as lua PS4 pro (la un pret MULT mai mic) si l-as moda si nu as mai da bani pe jocuri, dezavantaj e ca nu o sa mearga jocurile care vor aparea pe PS5

daca banii nu sunt o problema, SAU vrei sa joci jocuri on-line (faza cu modatul NU functioneaza la jocuri care se joaca on-line, pentru ca licenta jocului nu mai e pe disk ci pe contul cu care intrii on-line, si acolo NU poate fi piratata, in nici un fel, DOAR CUMPARATA) asteapta si ia-ti direct PS5... inapoi INTOTDEAUNA au fost compatibile (adica o sa poti juca binemercic jocuri de PS4 pe PS5)

| Numele384637 explică (pentru Bizon95):

Deci jocurile de ps5 nu le voi putea juca pa ps4?

| Bizon95 a răspuns (pentru Numele384637):

Absolut sigur nu sunt, insa pana acum exact asa au facut
(jocurile de pe o consola noua nu au mers pe una mai veche)

dar foarte, FOARTE probabil ca majoritatea jocurilor, NU vor merge

si cum spuneam, Sony poate sa impuna treaba asta, si o va face ca sa aiba vanzare la consolele noi

| Numele384637 explică (pentru Bizon95):

Sincer eu asi lua un ps4 pentu că sunt o grămadă de jocuri.

| Bizon95 a răspuns (pentru Numele384637):

Deci, intrebarea e daca vrei mod sau nu
daca vrei atunci e PS4
daca nu vrei atunci PS5
iar PS5 o sa treaca multa, MULTA vreme pana o sa fie modat (inainte de a apare PS6)