| Benn00000 a întrebat:

Oameni buni, am si eu o nelamurire. Care-i faza cu ochelarii VR. Vreau sa imi cumpar o pereche pentru PC ca sa joc un joc doua, dar nu stiu care-i diferenta intre aia pentru smartphone si aia pentru pc. Am vazut ca la unii scrie ca sunt compatibili cu Android, ios si windows. CUM?!?! Adica pot pune telefonul acolo si are si ecran in acelasi timp? Care-i faza? Tin sa mentionez ca nu ma prea pricep asa ca daca spun vreo prostie sa nu sariti pe mine. Si daca aveti propuneri de ochelari VR pentru pc le accept bucuros. Bye!

Răspuns Câştigător
| TrustMeIKnow a răspuns:

Oculus Rift/HTC Vive/Samsung Gear VR(tot oculus dar...samsung si cred ca bagi telefonul acolo).

Pentru a folosii un headset VR trebuie sa ai un pc echipat cu o placa video CEL PUTIN GTX 1060. Deci cu astea te poti juca pe PC.
Cele care spun ca sunt compatibile cu Android/iOS acelea...nu sunt in tocmai VR adica sunt dar nu prea..., tu doar iti pui telefonul acolo si poti sa vezi filme sau pe yt in 360 chestii de genul.
Ce recomand din ce am vazut la linus si pe ceva website-uri ehh, nu prea am ce sa recomand fiindca nu sunt multe companii care sa fabrice asa ceva. Poti sa iti cumperi Oculus Rift(2.699 RON) sau HTC Vive(5.199 RON) sau Vive PRO ($700-$900)