| florincreatoruldevideoclipuri a întrebat:

OK deci vreau sa-mi fac un calculator cu urmatoarele componente:

Placa de baza

http://www.emag.ro/......D9DBJBBBM/

Placa video

http://www.emag.ro/......DZZCRBBBM/

RAM (Am deja 1 placuta cu 2GB DDR3)

http://www.emag.ro/......EBQRDBBBM/

HDD

http://www.emag.ro/......E8G7KBBBM/

Procesor

http://www.emag.ro/......DQ0PLBBBM/

1.De cati W ar trebui sa fie sursa?
2.Cum aflu daca carcasa este compatibila cu TOATE astea?

DAU FUNDA! i! daca ma ajuti xD

Răspuns Câştigător
| Vvistula a răspuns:

1 500
2 placa de baza are format microatx, vezi sa ce formate suporta carcasele si daca intra placa, intra si restul

| florincreatoruldevideoclipuri explică (pentru Vvistula):

Eu ma refeream cum aflu daca Unitatea este Tower, MiniTower sau cealalta...

25 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia-ti o carcasa ATX. In felul acesta va suporta orice placa si gata. Sursa: este buna una de 600 sau 650 W. Sursele dau mai putin de cat au inscrise pe ele si un computer modern consuma consuma peste 380 W. Uita-te si pe aici: http://videotutorial.ro/......hid-video/
Si daca poti ma ia-ti macar 2 Gb de RAM la 1333 sau chiar 1600 Mhz.

| florincreatoruldevideoclipuri explică (pentru Salontanul):

Eu vreau sa stiu cum aflu daca unitatea e Tower, MiniTower sau de celalalt fel...

| Salontanul a răspuns (pentru florincreatoruldevideoclipuri):

Scrie la format: ATX. Nu este vorba de sursa ci de formatul carcasei. Daca este micro scrie "microATX", etc. Aia este important. Pentru ca functie de acea denumire incape placa de baza. Uite aici: http://s1066.photobucket.com/user/tsc1956/media/ATX_zpsig1bempi.jpg.html
Unde am incercuit scrie ce placa de baza suporta. Mai sus scrie si ce tip este.

| Vvistula a răspuns:

Aa pai scrie in specificati daca e tower sau minitower si scrie si cat ce marime pentru placa de baza suporta

| florincreatoruldevideoclipuri explică (pentru Vvistula):

Si de unde fac rost de asa zisul format "microATX"?

| Vvistula a răspuns:

Pai asta e formatul placii tale de baza pe care ai pus-o aici.

| florincreatoruldevideoclipuri explică (pentru Vvistula):

Aaaaa,am priceput ce vrei sa zici.
Uite care e faza, eu am alta placa de baza mai slaba cu socket 775. Daca vrei iti dau si un link doar ca nu e de la Asrock.

http://www.emag.ro/......75-v1996/c

| Vvistula a răspuns:

Ok, si pe care vreo sa o folosesti? oricum ambele sunt microatx

| florincreatoruldevideoclipuri explică (pentru Vvistula):

Pe aia Gigabyte dar mai intai trebuie sa aflu daca unitatea mea e compatibila >_< nu ma prea pricep cu microATX nici nu stiu de unde sa-l iau si nici unde se afla.

| Vvistula a răspuns:

Pai nu il iei, e marimea placii de baza, si poti sa te uiti la formatul placii actuale si daca e microatx, incape ce cea de mai sus

| florincreatoruldevideoclipuri explică (pentru Vvistula):

Ultima intrebare!
Toate componentele de sus sunt perfecte? Si scuze ca ti-am chinuit atata rolling on the floor la placile de baza sunt varza.

| Vvistula a răspuns:

NU mai intru ca se buleste TPU cand intru pe eMAG, nu stiu de ce, zi mi ce socket are procesorul si placa de baza, si ce ddr suporta placa si ce frecventa, si iti spun daca sunt bune, aa si vezi sa fie slotul bun la placa video, sa aiba aceeasi denumire.

| florincreatoruldevideoclipuri explică (pentru Vvistula):

Socket 1150
DDR3
Frecventele 1333Mhz si 1600Mhz
Slotul la placa video este PCI Express 3.0 dar la placa de baza nu scrie 3.0

| Vvistula a răspuns:

Si sa aiba sata 3 placa de baza si e ok totul

| florincreatoruldevideoclipuri explică (pentru Vvistula):

Si daca n-are SATA 3 caut alta?

| Vvistula a răspuns:

Da,ca hdd e sata 3

| florincreatoruldevideoclipuri explică (pentru Vvistula):

Stai! Eu ma refeream daca placa asta de baza care o am acum (aia cu 775) nu are SATA 3. Daca pun aia cu socket 1150 o sa pot pune si SATA 3(ca asta are)?

| Vvistula a răspuns:

Nu merge, poti sa imi spui cum imi schim dimenmsiunea de vizualizare in aici pe TPU ca nu stiu pe ce am apasat nu mai pot sa vad bine.

| Vvistula a răspuns:

Am rezolvat, nu mai e nevoie laughing

| florincreatoruldevideoclipuri explică (pentru Vvistula):

Eu iti mai explic odata faza cu SATA 3 si gata (in caz ca nu ai priceput) pentru ca nu cred ca ai inteles deoarece ma incurc intr-una.

Acuma am placa de baza doar cu HDD SATA 2.

La placa de baza care vreau sa o cumpar scrie ca are si SATA 3.
Daca pun placa aia de baza care vreau sa o cumpar pot pune HDD Sata 3?

(P.S Daca ai inteles fara sa pun din nou intrebarea, atunci scuze ca te derajez a 5000-a oara. Oricum ai funda de la mine si mersi pentru tot ajutorul!)

| Vvistula a răspuns (pentru florincreatoruldevideoclipuri):

Da merge, tocmai asta voiam sa te intreb daca are sata 3, e foarte bine

| florincreatoruldevideoclipuri explică (pentru Vvistula):

Inca o chestie...
La sursa unde scrie "Format" trebuie sa scrie ATX sau microATX ca sa fie compatibila?

| Vvistula a răspuns:

Nu conteaza

| pkpdionut a răspuns:

450W,cat despre placa video iti recomand variantele GDDR5, sunt cu mult pestewinking