| florincreatoruldevideoclipuri a întrebat:

Ce ati alege pentru gaming? (Scuze ca pun intrebarea din NOU)

http://m.emag.ro/......DZZCRBBBM/

sau

http://m.emag.ro/......DGG3CBBBM/

Si inca o intrebare...
As vrea sa-mi fac un calculator de gaming cu una din placile de mai sus.Ideea este ca eu vreau sa mai pun:

Procesor i3
1TB
8 RAM
Si o placa video de sus.

Adevarata mea intrebare este: pot sa-mi pun componentele astea daca am placa de baza :

i61.tinypic.com/2nkuxl.jpg

Răspuns Câştigător
| edit28 a răspuns:

Pentru placa de baza conteaza doar Slotul sau Interfata video, care este PCI Express 3.0 in cazul asta.

GDDR5 = tipul memoriei si este mult mai buna decat DDR3

5 răspunsuri:
| edit28 a răspuns:

Placa de baza nu suporta procesoarele i3 sau mai bune. Asa ca ori cumperi un procesor dual-core si placa video 250X, ori lasa placa video si placa de baza si cumperi un i3 cu placa video integrata si o placa de baza ce permite i3.

| edit28 a răspuns (pentru florincreatoruldevideoclipuri):

Ambele sunt ok. Cea la 200 lei e mai buna in general, are si USB 3.0, care e foarte folositor.

| florincreatoruldevideoclipuri explică (pentru edit28):

Stai,inca o intrebare si atat.Este o problema daca mi-as lua Saphire?(adica are GDDR5 si vreau sa stiu daca placa este compatibila cu placa de baza)

| florincreatoruldevideoclipuri explică (pentru edit28):

Deci da?

| edit28 a răspuns (pentru florincreatoruldevideoclipuri):

Pentru placa de baza conteaza doar Slotul sau Interfata video, care este PCI Express 3.0 in cazul asta.

GDDR5 = tipul memoriei si este mult mai buna decat DDR3