| Ivy86 a întrebat:

Pentru gamers, care se pricep la console si jocuri... Am un copil de 6 ani care vrea si el o consola...m-a disperat!
Da știu, e prea mic, și asta i-am si spus...dar deja toți copiii de vârsta lui au și raman fara argumente.
Întrebarea e...ce ar fi potrivit pentru un copil de vârsta lui? Ce consola? Eu de la Super Mario nu mai știu nimic...
Este xbox, PlayStation, Nintendo etc...care au niste costuri incredible...
Jocurile se cumpără separat, dar sunt compatibile de la o consola la alta?
Deci ce imi recomandați? Pentru că dacă merg la un magazin ei imi vând ce vor...
De asemenea merita cumpararea uneia second hand?
Aștept indrumarile voastre.

Răspuns Câştigător
| Alexuţ02 a răspuns:

Salutare!

Pentru început să spun aşa încep cu treaba cu second hand.

Deci, eu am o consolă Xbox One S, a fost cumpărată de nouă prin decembrie 2016 de la Media Galaxy, şi acum e în stare 10/10, joystickul / maneta / controllerul acela de pe care se va juca copilul, este absolut intact, nici măcar o zgârietură, deci eu dacă v-aş vinde-o în starea asta, ar fi ca nouă pentru că la console nu se simte, bine, mai sunt excepţii în care au defecte ascunse.
Deci cu treaba cu second hand suntem "gata", depinde de persoana de la care achiziţionaţi consola şi cum a folosit-o, în ce locuri a ţinut-o, etc.

Jocurile : Jocurile de Xbox One sunt exclusiv pentru Xbox One, deci automat nu o să meargă pentru Play Station pentru că-n primul rând sunt companii diferite, SONY are PS şi Xbox-ul e opera celor de la Microsoft ( ăia care fac şi windows-urile pentru PC )

Preţul unei console Xbox One S ( perfectă după părerea mea la calitate preţ ) este de 1000 lei, nouă, în magazin, iar despre jocuri, le puteţi achiziţiona separat de pe OLX, se găsesc mai ieftin decât în magazin şi dacă nu sunt zgâriate e totul ok, le luaţi cam la jumate din preţul lor, bineînţeles, asta depinzând de data când a apărut jocul, unul ieşit acum o lună o să fie aproape la fel de costisitor ca unul din magazin, de exemplu : FIFA 19, e 300 lei în magazin, să zicem că pe OLX e 250 lei.

Alte întrebări?

17 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Depinde,daca copilul o sa vada la altul(pe Youtube sau in realitate) vreun joc care nu este pe PS3 ci ps4 sau xbox one atunci copilul o sa vrea o consola de generatie mai noua.
Intrebati-l ce jocuri ar vrea sa se joace, ne spuneti si o sa ne dam seama ce consola ar vrea, sa nu dati banii aiurea macar.
Eu cand eram mic vedeam pe la altii jocuri pe care eu doar visam sa le joc, aveam tot cam 6 ani pe atunci.Pe atunci eu jucam jocuri ceva mai vechi fata de restul care jucau ultimele noutati, pe atunci imi doream un ps2(aparuse si ps3 da de ala nu mai zic ca era scump in draci, nu isi permiteau ai mei) sau o placa video noua pentru pc ca sa pot rula un joc pe care multi il laudau la vremea aia, gta san andreas.Nu am avut ocazia sa-l joc atunci dar cand am intrat in clasa a3-a am reusit sa strang bani pentru o placa video+rami sa-l pot juca si eu, dar ar fi fost mult mai frumos daca puteam sa-l joc mai dinainte.
Si imi pare rau de asta ca pe atunci cand primeam ceva, mai ales ceva ce chiar imi doream, era de 100 de ori mai frumos, una e sa primesti ceva cand esti mic.cand e ceva in trend si vrei si tu sa ai,iar alta e cand primesti ceva da parca i-a trecut putin vremea(ma rog, si cand am apucat sa-l joc a fost frumos, dar deja stiusem multe lucruri despre jocul ala, fiind lansat de cativa ani deja, si s-a cam dus o parte din farmec)
Stiu ca acele console sunt scumpe si nu oricine isi permite, dar sunt mult mai accesibile fata de un pc de gaming care unul decent in zilele astea costa peste 3000 de lei.
Cel mai bine e sa-l faceti fericit si sa incercati sa-i cumparati ce consola vrea el(repet, il intrebati ce vrea sa joace si ne spuneti noua) ca sa nu existe confuzii.Saru'mana!

| Ivy86 explică (pentru bogdan324):

Da ai dreptate vrea anumite jocuri ce le-a văzut pe YouTube si la alți copii. Minecraft, GTA si alte chestii cu împușcături/construit. Cam astea le stie, presupun ca sunt populare dar sincer el nu face mare diferență intre calitate grafica a jocului.
Si presupun ca totuși eu cumpăr jocurile și pot sa le exclud pe alea prea violente.
Am luat in considerare Playstation 3 second hand la recomandarea lui Alex de mai sus pentru ca copilu are doar 6 ani...nici nu stie diferența intre ele.

| aXy99 a răspuns (pentru Ivy86):

Daca au si colegii lui, poate va vrea sa se joace online cu ei. Intreaba-l de jocuri, poate stie el ceva. Un ps3 ar fi o varianta buna, dar un ps4 ar fi mai de viitor. Plus ca se pot juca si parintii, nu doar copilul. Exista control parental, pentru a nu se putea juca anumite jocuri prea violente, spre exemplu. In general mi se par inutil acest control, dar pentru 6 ani cred ca e ideal.

| PainTech a răspuns:

Daca te ingrijoreaza violenta din jocurile video atunci Nintendo ar fi alegerea potrivita. Nu o sa gasesti asa ceva pe Nintendo.

-Jocurile nu sunt compatibile de la o consola la alta. De cele mai multe ori se vand separat.

Cat despre consolele SH, Alex a dat un raspuns suficient de pertinent mai sus.

Mult noroc!

| aumih16 a răspuns:

Cam mic totusi pentru playstation! poate Nintendo mai bine! la varsta asta chiar e recomandabil! playstation o sa aiba cand va fi mai marisor sa zicem spunem pe la 10 ani! ori copilul tau are 6 ani! nu prea se cade asa ceva! dar ma rog! daca el vrea! ce poti sa faci!

| Alexuţ02 a răspuns:

Ce mai adaug e faptul că la bani, şi de început, având în vedere vârsta lui, eu i-aş lua ceva mai... ieftinel, ca de exemplu un Play Station 3 ediţia Super Slim, jocurile sunt extrem de ieftine pentru PS3 şi grafica e foarte ok + că e perfect pentru început, dacă avea peste 10 ani recomandam ceva mai "puternic", acum la 6 ani nu înţelege mare lucru din ce se joacă acolo deci nu prea are rost să fie aruncaţi 1000 lei pe o consolă de ultimă generaţie.

PS3-ul SuperSlim e undeva pe la 400-500 lei pe OLX iar jocurile, 70% din ele sunt 30 lei - 1 joc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NUUU! Nu se ia consolă! Ia un calculator de gaming! Ascultă-mă ce-ți spun pentru că este mai rentabil cel puțin pe termen lung.

Calculatorul se upgradează pe piese, consola se înlocuiește cu totul. Jocurile de consolă sunt mult mai scumpe și unele au multiplayer pe abonament PLĂTIT, în timp ce PC-ul are jocuri GRATIS și BUNE!

El cu o consolă este posibil să nu poată să joace cu prietenii pentru că are altă consolă față de ei și sunt incompatibile, în timp ce calculatoare au compatibiltate vastă.

Tot o să aibă nevoie de un calculator pentru școală.

Și ultimul lucru dar nu cel din urmă, noi gamerii avem o reputație în funcție de ce platformă folosești: cei care joacă pe calculator sunt considerați "nobili glorioși" în timp ce cei care joacă pe consolă sunt considerați "țărani jegoși".

Ăstea sunt unele din miile de motive pentru care calculatorul este superior. Poftim, citește asta:
https://pcmasterrace.org/guide

| Ivy86 explică (pentru anonim_4396):

In nici un caz nu voi lua alt calculator. Am deja un laptop vechi (la contabilitate primara cat il folosesc eu e perfect) care nu merita investit in el.
Plus, copilul are 6 ani? prefer momentan sa rămână la construit lego si colorat, nu sa fie "nobil generos"?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ivy86):

Și deci poți lua o consolă cu totul și calculator nu? Nu ziceam de laptop-uri, nu te joci pe laptop-uri și nu le prea upgradezi, doar un Desktop e 100% upgradabil și e mai ieftin. Păcat, deoarece cumpărând o consolă și/sau jocuri pentru ele promovezi o industrie mizeră în domeniul software, ca student și viitor dezvoltator de jocuri, știu ce zic.

Mai ales de la Sony(PlayStation), sunt renumiți pentru ruinarea de studiouri dezvoltatoare de jocuri. Ei au și o politică anti cross-platform, astfel șansele să-l vezi pe copil jucând cu un altul care nu are tot PS3 sunt 0 barat și chiar dacă are, amândoi trebuie să plătească abonament! Ai citit măcar linkul de ți l-am dat?

Asta e și idea, la 6 ani îl crești cu o consolă în loc să-l crești cu un calculator. Jocurile de pe calculator nu sunt mai violente ca cele de pe consolă, ba chiar din contră. Plus, dacă-i place calculatorul, poate căpăta pasiune pentru programare(ca mine), dar dacă-i place consola, ce capătă, un loc la McDonalds?

| Alexuţ02 a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate, a zis buget redus dracu, băiatu are 6 ani, tu nu gândești puțin așa? 6 ani frate, un PC de gaming e 2500lei +, un PS3 Slim e 400 lei.
Auzi la el, țăran jegos că dacă te pun să joci FIFA cu mine îți dau cu terenul în cap

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexuţ02):

A zis la mâna a doua, se poate cumpăra și PC la mâna a doua. Tu ai dat preț de PC nou, PS3 Slim nou nu costă nici pe departe cât ai zis și nici n-ai luat în calcul diferența de capabilități, darămite să mai bagi și jocuri pe el și să nu uităm de abonament pentru multiplayer.

A, și vezi că nu joc jocuri casual laughing. Vrei competiție, bagă ceva serios ca CS:GO și dă-mi PM.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru anonim_4396):

Frate ești paralel, scuza mă că ți zic la PS3 e abonament gratis de multi player.

PS3 nou nici nu mai este pe stoc măcar prin Altex și astea, ai vorbit nu știu, sa te aflii în treabă.

În fine, o zi bună

| Ivy86 explică (pentru anonim_4396):

Pentru vârsta lui se pricepe destul de bine si pe laptop (nu stie inca sa scrie, ca sigur ar invata mai multe). Nu vreau desktop pentru ca ocupa prea mult spatiu, trebuie schimbate piesele din când in cand, si din cate observ orice joc nou, orice program nou iti solicitata tot mai mult pc-ul, facand-ul mai lent si inutil (doar trebuie sa vândă si ei cumva piesele alea).
Plus cu ce susțin industria software daca pot sa downloadez totul? (si nu-mi spune ca tu plătești toate jocurile si programele folosite).
Pe viitor daca este nevoie desigur voi lua unul...dar momentan nu ii găsesc utilitatea in viata noastra.
Nu-ti fa griji ca ajunge un dependent de Mc, e fire atletica, dar nici dependent de tehnologie nu as vrea sa fie.
Iti înțeleg pasiunea pentru IT, dar ia in considerare ca nu toata lumea o împărtășește la fel, deci accepta si păreri diferite sau opuse, fata de ale tale. Totul difera de perspectiva din care privesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai decât să ignori avertismentele cuiva din domeniu și să inventezi motive(exceptând spațiul, deși e ridicol deoarece nici PS3 nu e portabil). Dacă știam că reply-urile vor fi tratate cu ignoranță nici nu mă oboseam, dar acum sunt nevoit să atrag atenția la niște lucruri înțelese greșit:

Făcusem o paranteză că utilizarea unui calculator oferă și un potențial viitor spre deosebire de console. În nici un caz nu doream să spun că va ajunge angajat la(nu dependent de) McDonalds pentru că ar avea o consolă, făceam o analogie la lipsa de potențial a consolelor.

În al doilea rând sunt foarte conștient că nu toți sunt fani IT sau gameri și nu sunt deranjat de asta. Sunt deranjat de console căci piața lor afectează piața calculatoarelor, de aceea nu pot respecta astfel de decizii, așa cum un nefumător nu poate respecta decizia unui fumător care fumează lângă el(asta este tot o analogie).

| Ivy86 explică:

Vă mulțumesc pentru răspunsurile voastre, chiar mi-au fost de ajutor.
Voi alege un Playstation 3 second hand pentru ca momentan pare cea mai buna varianta pentru el.
Cand va creste mai mare (si va merita?) va primi unul nou. Pana atunci sigur va fi fericit si cu ps3. Oricum ma astept sa il smuceasca, sa bruscheze manetele etc...doar e un copil de 6 ani...
Va mulțumesc inca o data...numai bine!

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Ivy86):

Pentru nimic.
Manetele costă 70-100 lei una second-hand în stare bună, nu este stres. + că sunt destul de rezistente. doar dacă dă cu forța lui Hulk o să o spargă.

PS3 e cea mai bună alegere, am avut și eu, multi-player e gratis. la Xbox 360 se plătește, ăsta e un avantaj.
Nu e o diferență cer pământ între grafica PS3 și cea PS4 la Minecraft și GTA V, deci nu o să observe diferența.

| Andrehixx a răspuns:

Depinde ce vrea sa joace. Dar Nintendo e speciala pentru copii. Tu alegi