| Vasile47 a întrebat:

Pot "sa combin" Placa video ASUS GeForce GTX 960 STRIX DirectCU OC 2GB DDR5 128-bit cu acest procesor?:

Name: AMD Athlon(tm) II X3 455 Processor
Manufacturer: AMD
Speed: 3.3 GHz
Category: Performance
Generation: 9th
Brand: Athlon II X3
Cores: 3

E ceva gen un procesor AMD cu o placa video ASUS GeForce GTX 960 si nu-s sigur daca este corect ce vreau sa fac.

Nu e bun verbul "a combina" dar nu gasesc altul, adica ma refer daca acest procesor poate "suporta" acea placa video deoarece placa este foarte nou aparuta si procesoru' e de prin 2009.

DAU FUNDA celui mai detaliat si BUN raspuns. Vreau ceva care sa-mi si argumenteze si care se pricepe in acest domeniu.

O seara frumoasa in continuare.

Răspuns Câştigător
| vidii a răspuns:

Total gresit ceea ce a spus cel de deasupra mea, ma refer la "socket"
Placa video intra in port-ul PCI-express, in socket intra procesorul...in fine

Placa video va fi compatibila cu placa de baza DAR va suferi un bottleneck
Adica procesorul este prea slab pentru a lasa placa video sa lucreze la capacitatile maxime.
Ti-as recomanda maxim un gtx 750ti

| Vasile47 explică (pentru vidii):

Se pare ca va trebui sa cumpar si un procesor pe masura. fu*k. Multumesc pentru raspuns.

| vidii a răspuns (pentru Vasile47):

Nu ai pentru ce, daca ai nelamuriri, doar intreaba.

3 răspunsuri:
| liviu890 a răspuns:

Da, nu este nici o problema, daca pui placa video Nvidia pe o placa de baza cu socket AMD! Nu este nici o problema.