| dinoebot a întrebat:

Pot schimba procesorul de pe un laptop medion e6210? Ca am un procesor de 2.16 si am acasa unul de 3.4, ajutor dau funda.A si imi puteti recomanda si niste placi video dedicate ca am una de 256 de mb si e integrata si repet, DAU FUNDA.

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Daca placa ta de baza suporta, sigur. Placa dedicat nu se "adauga" asa de usor si 100% nu ar merita investitia. Cu banii aia iti cumperi ceva mai bun.

| dinoebot explică (pentru CM7YRE):

Nu prea vreau sa imi iau altul ca sunt obisnuit cu acest laptop.il am de cativa ani primit de la bunica mea care a murit si de aceea nu vreau sa il schimb.A si stiu cum se asambleaza placa si procesorul doar voiam sa stiu daca pot ca le am deja.intelegi.ms mult

6 răspunsuri:
| Kushhh a răspuns:

Procesorul nu merita schimbat ( mult prea scump ), iar placa video poate fi schimbata doar in cazuri mai speciale ( laptopuri mai noi, etc ). In concluzie, mai bine ia-ti un laptop nou.

| Kushhh a răspuns (pentru Kushhh):

Pentru placa video mai poti scoate si unitatea optica, insa din nou, nu merita.

| UchihaItachi1303 a răspuns:

Nu poti sa schimbi procesorul pe un laptop, nici placa video. Ele sunt lipite de placa de baza. Doar memoriile RAM le poti schimba, hard-ul, si cam atat. Sper ca am fost de ajutor.

| CM7YRE a răspuns (pentru UchihaItachi1303):

"No ***"? http://www.youtube.com/watch?v=yDy0oOGzokw Orice poate fi schimbat. Mai ales daca ai uneltele si cunostiintele necesare.

| UchihaItachi1303 a răspuns (pentru CM7YRE):

Frate, ma refeream sa iti si placa video si tot in laptop, asa nu ai cum, dar printr-un pci-e extern poti conecta placa video, cu o sursa, procesorul trebuie sa fie special pentru laptop-uri, si este foarte scump si iti trebuie si timp, si cunostinte. Deci, repet, sa le pui efectiv in laptop nu ai cum (in afara de procesor, rami, ssd, etc), placa video spre exemplu nu ai cum sa o pui in laptop. Sper ca m-am facut inteles.