| Spataru_Ionut_2002 a întrebat:

Poti sa pui rami ddr3 pe placa de baza care suporta ddr4?

3 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

DDR3 in DDR3
DDR4 in DDR4

Nu ai cum sa le chimbi intre ele in niciun fel. Nu sunt compatibile fizic si nici electronic!
Plus de asta, versiunea DDR nu e singurul lucru care conteaza pentru compatibilitate. Da-ne info cu ce vrei sa cumperi si ce placa de baza ai si te ajutam.

| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!
Nu poți deloc, este alt soclu, în primul rând, nici nu le poți introduce.

| Saddest a răspuns:

Nu este posibil, in primul rand nu intra in socket(locul unde se pun ramii) si daca placa de baza suporta ddr4 inseamna ca si procesorul la fel..chiar daca ai putea sa le pui in socket nu o sa functioneze cu procesorul daca nu suporta ddr3.