| SSaleu20 a întrebat:

Salut,exista placi de baza care suporta rami ddr3 si ddr4? Deoarece vreau sa cumpar o placa de baza si sa folosesc ramii vechi (8gb ddr3 ) si dupa un timo sa trec pe ddr4 si sa ii vand pe cei ddr3

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu ani in urma a existat o placa "minune" in calculatoarele "cadou" facute de Romtelecom, care a avut cate UN slot de memorie pentru generatii diferite (DDR1 si DDR2).
Urmarea a fost capacitatea RAM mica, limitata la 1Gb (DDR1) sau 2Gb (DDR2), care s-a dovedit insuficient si pentru Windows7.

De atunci nu am mai intalnit asemenea "balaur" cu mai multe capete. big grin

| sierra1 a răspuns:

Tu ai vrea o mașină diesel in care să bagi benzină când e mai ieftină ca motorina

| Ineys a răspuns:

Nu, nu exista.

| GPA a răspuns:

Nu există așa ceva încă, probabil în viitorul apropiat vor exista placi de bază capabile de așa ceva.
Plăcile de bază la momentul actual au un singur suport pentru memoria RAM ( de tip DDR/DDR II/ DDR III/ DDR IV)