| andy14 a întrebat:

Sal TPU mi-am luat o unitate Asus (http://www.mediagalaxy.ro/......-free-dos) si vreau sa-mi iau o aplicatie in care sa folosesc ventilatoru la putere maxima stiti o aplicatie si un site?

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai aici toate instructiunile :
http://features.en.softonic.com/how-to-use-speedfan

| andy14 explică (pentru anonim_4396):

Daca stii un site in romana happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru andy14):

Un ghid complet cum se foloseste acest program :
http://www.mygarage.ro/......izare.html

| andy14 explică (pentru anonim_4396):

Daca stii un program sa aiba pe trepte gen putere: mica, mijlocie, mare, silentios

| anonim_4396 a răspuns (pentru andy14):

Habar nu am, sincer nu am facut treaba asta, sa setez viteza unui vent. Din curiozitate de ce vrei sa umblii sa modifici setarile deja existente?

| andy14 explică (pentru anonim_4396):

Am avut eu si un coleg o problema cu placa video sa incins si imi mergea foarte greu si mi-am luat alta si acuma vreau sa dau ventilatoru la viteza mai marer ca afara e foarte cald

| anonim_4396 a răspuns (pentru andy14):

Ce temperatura ai acum ( sau cand rulezi un joc) la placa video, procesor, HDD? iti spun eu daca e ceva neinregula.

| andy14 explică (pentru anonim_4396):

50 grade Celsius

| andy14 explică (pentru andy14):

Cand e nosrmal cand ma joc nu stiu

| anonim_4396 a răspuns (pentru andy14):

Ce componenta sta la 50? Si procesorul si placa video? Daca da, atunci e un minuscul semn de alerta, dar nu te ingrijora nu este ceva grav! procesorul meu sta constant in 40-42 grave in idle iar placa video sta pe la 36-40. Urmareste activitatea lor, daca in timp urca mai mult de 50 de grade in idle atunci poate fi un semn de alarma care trebuie luat in considerare. E posibil ca pe procesor sa nu fi fost aplicata pasta termoconductoare, de aia sta asa sus. Cum am mai zis daca gradele urca mai sus de atat ar trebui sa te interesezi cum se foloseste acel program ( sau sa setezi din BIOS viteza lor, si la procesor si la restul venturilor ), ca daca ai cumparat PC-ul probabil ai garantie la el si stiu ca nu e voie sa fie deschis. Eventual sa te duci la Media Galaxy daca este vreun magazin in apropiere sa intrebi daca se poate aplica pasta termoconductoare pe procesor si eventual o verificare in caz ca temperaturile o iau pe ulei.

| andy14 explică (pentru anonim_4396):

CPU:45GRADE
MotherBoard:52 grade

| anonim_4396 a răspuns (pentru andy14):

CPU e ok! placa de baza sta calda, dar nu inteleg de ce. De curios placa video cum sta? dar HDD-ul? Daca iti este mai usor foloseste programul Everest, iti da informatii destul de clare cu privire la temperaturi. Sau HWMonitor.

| andy14 explică (pentru anonim_4396):

Da-mi un link ceva te rog