| ioana1cool5 a întrebat:

Sall all. ce jocuri stiti care se poate juca pe foaie gen x si 0.asi mai vrea sa imi spuneti cum se joaca jocul respectiv

Răspuns Câştigător
| EuSiCuMine a răspuns:

Spanzuratoare => Este practicat de 2 persoane. Una din ele se gandeste la un cuvant, apoi scrie pe foaie prima si ultima litera iar intre cele 2 litere se pun _ cate lipsesc di cuvant.
De exemplu eu ma agndesc la "carte"
Scriu : C_ _ _ E
Cealalta persoana trebuie sa ghiceasca ce am scris eu prin a pronunta diferite litera pentru a nimeni una din ele. Daca de exemplu persoana respectiva a ghicit R.
Atunci iese : C_ R _E
Daca ea a raspuns gresit de 10 ori a pierdut. Si atunci tu vei scrie alt cuvant ca ea sa ghiceasca, daca ea a ghicit cuvantul, ea va scrie un cuvant pe care tu sa-l ghicesti.