| Anonimity a întrebat:

Sall, am in tema la info de scris un program in pascal care sa verifice daca un nr n e pozitiv, nul sau negativ. Stiu cum sa arat daca e nul, folosind sintaxa : if n=0 then nul:=nul+1, unde nul e o variabila initiata in preababil cu 0
Ma puteti ajuta plz cu sintaxa care demonstreaza respectiv verifica daca un nr e pozitiv sau negativ?

Răspuns Câştigător
| alexb123 a răspuns:

Deci, daca vrei ca sa vezi ce timp de numar e cel citit faci asa:

program numar;
var n:integer;
begin
write('n=');
readln(n);
if n=0 then
write('Numar nul')
else
if n>0 then
write('Numarul este pozitiv')
else
write('Numarul este negativ');
readln;
end.

Si eu fac la scoala Pascal, daca mai ai nevoie de ajutor la pascal da-mi add aici pe facebook: https://www.facebook.com/alex.botolan.9 si te ajut eu cu mare placere. :)

1 răspuns:
| CM7YRE a răspuns:

Nu mai repede faci comparatia cu 0?
If n0)
writeln ("Numarul este pozitiv").
Simplu, concret.