| Hamburger a întrebat:

am o problema la informatica: deci este o variabila numita variabila OK sau test si nu stiu ce face de ce este si cum si cand se foloseste...ma puteti ajuta va rog?(daca conteaza eu folosesc limbaj pseudocod)

Răspuns Câştigător
| MitroKta a răspuns:

Variabila poti sa o numesti cum vrei tu. Profesorul va da nume logice ca sa va ajute sa intelegeti mecanismul. In cazul tau cred ca aici o folosesti in if-uri:
daca se indeplineste conditia x
atunci ok=1
alfel ok=0
si
daca ok=1
atunci treci la pasul urmator
altfel ramai pe loc( sau reiei ciclul de la capat- daca if-ul se gaseste intr-un proces repetitiv for sau while)
Dar de obicei folosesti ok-ul ca sa ii dai valoarea de 1 sau 0 ceea ce echivaleaza cu "true"/"false" sau da/nu intr-un ciclu. La final se testeaza valoarea ok-ului si daca e 1 se intampla ceva, daca e 0 altceva laughing
Nu stiu cum sa iti explic ca e prea general si tu nu ai dat detalii, dar in principiu ok-ul e o variabila de test, cand e 1, mergi mai de parte, e de bine, cand e 0 reiei, sau afisezi mesaj sau nu e de bine. Dar se poate si invers, depinde ce urmaresti.

4 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Nici macar nu ai pomenit in ce limbaj e. si nimic despre ce vrea problema. variabila nu face nimic si nu ajuta la nimic daca nu are un context in care e folosita

| Hamburger explică (pentru DimLight):

Pai vreau sa stiu ce este ca sa o pot folosi eu nu stiu ce inseamna si am spus pseudocod

| suntserios a răspuns (pentru Hamburger):

O variabila este folosita intr un context. simplul fapt ca spui numele variabilei nu inseamna nimic.

| LoveAddicted a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci cu ea. daca o declari ea este ceva gen. int OK