| GabrielPC a întrebat:

Sall am si eu o problema am un PC cu 4 GB RAM Intel dual core 2.6 Ghz etc... si il am pe 32 bit si as vrea sa il pun pe 64bit cand bag dvd cu windows si intru in Setup x64 adica sa-l fac pe 64 bit imi apare o eroare: The version of this file is not compatible with the version of Windows you're running. Check your computer's system information to see whether you need an x86 (32-bit) or x64 (64-bit) version of the program, and then contact the software publisher.
Ce trebuie sa fac ca sa pot face windows-ul pe 64 bit? Funda pentru cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| DDCC a răspuns:

Dacă suportă 64 de biți ori dai instalare pe 32 de biți apoi dai format la tot (la partiții) ori iei un alt kit (imagine.iso) pentru Windows 7.
Sau, ai setat ceva greșit în Bios, apasă F10 (sau tasta pentru Restore to default) și setează din nou ca bootable CD-RAM.

5 răspunsuri:
| DDCC a răspuns:

Salut!
Tu l-ai făcut bootabil, ai setat din bios CD/DVD-ram ca ordine de boot iar apoi ți-a apărut Press any key to continue?
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=6i16HtZnQvw#t=117s

sau
http://www.totuldesprecalculatoare.ro/......as-cu-pas/

| GabrielPC explică (pentru DDCC):

Eu am 2 CD-uri cu windows unul care cand dau restart imi apare Press any key si il buteaza si cand dau pe 64bit apoi stii ca apare aia cu limba engleza etc. apoi iti apare Install Now cand dau install now numi apar partitiile cum trebuia sa apara. Si mai am un CD cu windows in care am fisierele de la windows si am Setup 32bit si Setup 64 bit cand dau pe 32 bit imi apare Install Now dar cand dau pe 64 apare eroarea aia care am scris-o mai sus. Am si CD bootabil si CD cu fisiere. Pe ala mi-l buteaza dar cand sa aleg in ce partitie il vreau nu-mi apare nicio partitie si nu pot sa dau next. Stii ce pot sa-i fac?

| DDCC a răspuns (pentru GabrielPC):

1. De unde ai kitul (.iso) de la Windows?
2. Ai procesor pe 64 de biți?
Click dreapta pe Computer, Properties, Windows Experience Index, View and print..., 64 BIT capable, vezi dacă scrie Yes.

| GabrielPC explică (pentru DDCC):

Pai windows-ul este bun adica il am de la un prieten care are PC ca al meu si i-a mers sa si-l faca pe 64bit. SI DA sctie la 64 bit capable scrie YES. Windows-ul este bun dar nu stiu de ce nu-mi merge sa-l fac pe 64 bit nici din fisier adica daca dau pe Setup x64bit nici daca ii dau restart si dau Enter. Daca stii si ma poti ajuta... big grin

| GabrielPC explică (pentru DDCC):

Bios-ul e asa cum a fost cumparat si pc-ul nciodata nu am intrat in bios si am mai facut windows 7 ultimate pe 32 biti. Cred ca o sa incerc si cum zici tu sa ii dau pe 32 bit si sa-i dau format la partitia C poate e de la drivere nu stiu ce sa mai zic... poate am driverele pe 32 bit... cred ca asa o sa fac o sa-l bag pe 32 ii dau format la partitia C si incerc sa bag pe 64bit.

| DDCC a răspuns (pentru GabrielPC):

Dacă suportă 64 de biți ori dai instalare pe 32 de biți apoi dai format la tot (la partiții) ori iei un alt kit (imagine.iso) pentru Windows 7.
Sau, ai setat ceva greșit în Bios, apasă F10 (sau tasta pentru Restore to default) și setează din nou ca bootable CD-RAM.