| Daryus3k2 a întrebat:

Saluatre lume. Daca imi cumpar aceasta placa video :
http://www.emag.ro/......DN87JBBBM/
Pe acest procesor : Intel Celeron Dual Core 2, 4ghz si 2gb ram
Va functiona pe acest proceasor?
Si imi puteti spune cum mi-ar merge aceste jocuri (daca vor merge) la ce fps si la ce setari?
CS GO
MINECRAFT
GTA IV
JUST CAUSE 2
SAINT ROW 3
si alte jocuri care mi le puteti spune voi daca imi vor merge

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toata lumea crede ca placa video trebuie sa fie compatibila cu procesorul sau memoria RAM. N-au nici o legatura!
Placa video trebuie sa fie compatibila cu placa de baza prin slotul ei. La sloturile PCI-e s-a rezolvat acesta problema. Sunt compatibile intre ele. Singura problema este fenomenul de bootleneck (gat de sticla). Adica pe un slot PCI-e X16 varianta 1.0 sa nu pui o placa video GDDR varianta 5.0. Rata de transfer a placii de baza este foarte mica si se va produce acel efect bootleneck. Daca placa ta de baza are PCI-e varianta 2.0 poti sa pui o placa GDDR3 (varianta 3.0)
Apropo! Nu toti producatorii au adoptat denumirea corecta: GDDR. Unii spun DDR care este denumirea pentru memoria RAM.

| KodrutZ a răspuns:

Daca cumperi acea placa video pentru acea petarda de calculator esti - fara intentia de a te jigni - un idiot. De 300 RON iei o placa SH de 3 ori peste mizeria aia. La ce sistem ai, daca vrei jocuri, chiar nu merita sa bagi bani in el. Vindut cit inca mai iei pe el o ceapa degerata si facut unul nou de la zero.

| CPAElites a răspuns:

Nu deoarece are memorie GDDR3!
Placa asta video este cu 40% mai performanta decat versiunea pe gddr3! : http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/