| Dragu_Eduard_1993 a întrebat:

Salut.Am achzitionat un PC si cand il deschid nu imi apare logo-ul de la placa de baza si nici atunci cand se incarca windows-ul, imi intra direct in windows si nu pot accesa bios-ul.Ce as putea sa fac?

2 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Verifici in Windows cu CPU-Z model placa de baza (sau te uiti in unitatea desfacuta ce scrie pe ea), apoi cauti pe Google ce tasta trebuie apasata pentru intrarea in BIOS/UEFI pentru acel model placa de baza. Eventual, gasesti pe site la producator in manual (sau chiar in manualul pe hartie daca il ai).

Apoi, imediat ce apesi pe butonul de Power de pe carcasa, incepi sa apesi pe tasta respectiva si va intra in BIOS/UEFI.

Eventual scoate cablul de date de la HDD/SSD ca sa nu mai intre in Windows si sa apesi doar CTRL + ALT + DEL daca ratezi (sa nu mai stai sa porneasca Windows si sa trebuiasca sa dai restart).

| ovidiu123432 a răspuns:

Incearca sa-ti bagi din nou windows-ul.