| andreibogdan56 a întrebat:

De ce cand deschid pc-ul imi apare imaginea stearsa, clipeste, este pixelata si nu ma lasa sa intru nici in bios? Daca dau de mai multe ori restart nu mai apare asa, si pot intra in bios fara probleme, dar dupa ce mi se incarca windows-ul si imi apare "Welcome" la windows XP imi apare acea clepsidra care care este pixelata si ramane asa blocat. Care ar putea sa fie cauza? Ce as putea sa fac? VGA-ul e conectat la grafica integrata, nu am placa video, asta ca sa nu aud ca e de la placa video. Am incercat sa reinstalez windows-ul dar nu merge...

7 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Salut!
Daca nu ai placa video, asta nu inseamna ca iGPU-ul nu se poate defecta.

| andreibogdan56 explică (pentru PainTech):

Si de ce cand ii mai dou restart merge dar se blocheaza la intrarea in windows?

| PainTech a răspuns (pentru andreibogdan56):

Nu stiu, e greu de diagnosticat o astfel de problema de la distanta, fara echipamentul potrivit, fara nimic...

Incearca sa conectezi alt monitor, eventual foloseste alt port decat cel pe care il folosesti acum.

| andreibogdan56 explică (pentru PainTech):

Monitorul sunt sigur ca nu are probleme, e un calculator mai vechi, pe care l am acos de la "naftalina" ca sa zic asa, cu scopul de a face ceva experimente. Initial nici nu pornea unitatea, a trebuit s-a scos placa de baza sa scot tot dupa ea si mai apoi sa curat tot de praf. Dupa toatea astea a pornit si are aceasta problema, cand porneste si se afiseaza modelul placii de baza/firma imaginea este pixelata, stearsa, nu merge tastatura da intru in bios sau ceva. Abia dupa cateva restarturi e in regula, pana dupa ce se incarca windows-ul, apoi ramane blocat la "welcome". PS: am incercat sa reinstalez windows-ul dar, nu imi ia setup-ul.

| PainTech a răspuns (pentru andreibogdan56):

Asigura-te ca ai introdus corect, pana la capat memoriile RAM. Eventual poti curata sloturile DIMM cu o periuta subtire.

| andreibogdan56 explică (pentru PainTech):

La pornire imi arata specificatiile, si apare toata memoria ram pe care trebuie sa o am, deci...cred ca le am introdus corect