| doru77 a întrebat:

Salut, am cautat pe curand m-am uitat pe eMAG si am gasit un pc cu procesor Intel core i7:Sistem Desktop HP Pro 3500 MT cu procesor Intel® CoreTM i7-3770 3.40GHz, Ivy Bridge, 4GB, 500GB, Intel® HD Graphics, Free DOS si spune ca este pentru buissnes dar cum se comporta la jocuri

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Pentru joace nu ai nevoie de i5 sau i7, atita vreme cit nu joci pe un monitor imens sau mai multe mai mici. Un i3 3220 cu 8GB ram si o placa video gen HD 7770 sau 7850 (eventual echivalentele de la NVIDIA, desigur) rupe stilul in jocuri la un buget de vreo 3200 RON (am in vedere carcasa de calitate, sursa buna, HDD 2 TB plus un SSD pentru sistem).

| Andrei7520152 a răspuns:

Intel HD Graphics - foloseste o placa video onboard. Ca oricare onboard, nu este destinat pentru gaming. Pentru alea exista placi video dedicate pe PCI-Expresss. Desigur, ca sa atasezi o placa video trebuie desfacut tot calculatorul, care duce la pierderea garantiei. Placa video e cea mai importanta piesa cand vine vorba de jocuri deci, da, anuntul are dreptate.
Sfatul meu e sa-ti cumperi un PC destinat pentru gaming. Daca nu-ti permiti, iti poti lua un PC asemanator second hand, la care primesti de obicei 1 an garantie.